Американські біологи визначили послідовність гена Tas1r2 у дванадцятьох різних хижих ссавців і встановили, що багато з них втратили здатність відчувати солодкий смак.
Фахівці виконали тривимірну комп\'ютерну реконструкцію внутрішнього простору черепа анкілозавра, що дозволило описати пристрій мозку і судин голови тварини.
Дослідники з Колумбійського університету з’ясували, як пов’язані зони мозку, що відповідають за сприйняття солодкого смаку та гіркого і за відчуття задоволення та відрази. Вченим вдалося перепрограмувати сприйняття смаку у лабораторних мишей: тварини насолоджувалися гіркою їжею і відмовлялися від солодкої....
Дослідники пропонують заблокувати \"молекулярні ножиці\" коронавірусу, що не дозволить йому реплікуватися, а організм зможе ефективніше боротися з патогеном.
КИЇВ. 11 травня. УНН. Японські дослідники вивчили фото- і відеозйомку з найбільш глибоких ділянок океанського дна, починаючи з 1983 року. За цей час було скоєно 5 010 занурень на глибину, під час яких виявили 3 425 пластикових об’єктів. Всі спостереження об’єднали в відкриту базу даних Deep-sea Debris Database, інформує...