Вчені встановили, що алкоголь значно підвищує ризик недоумства. Алкоголізм також пов\'язаний з іншими факторами ризику розвитку недоумства - діабетом і депресією.
Цілком можливо, що причиною епідемії старечого недоумства, хвороб серця і навіть раку в сучасному світі є різновид токсичних субстанцій у перероблених продуктах харчування. Мова йде про кінцеві продукти глікування або AGEs.
КИЇВ. 25 вересня. УНН. Алкоголь в помірних дозах покращує пам\'ять. До такого висновку прийшла група дослідників з Ексетерського університету, передає УНН з посиланням на sciencedaily.com.
КИЇВ. 23 березня. УНН. Помірне вживання алкоголю підвищує опір організму до інфекцій. До такого висновку прийшли дослідники Орегонського університету здоров\'я і наук (Oregon Health and Science University, USA), передає УНН з посиланням на sciencedaily.com.
КИЇВ. 20 січня. УНН. Під час численних досліджень вчені Інституту Глазго виявили, який алкоголь найбільш і найменш корисний для організму людини, а також визначили чинники, які можуть згладжувати можливі негативні наслідки при вживанні будь-якого алкоголю. Про це пише сайт MARTHASTEWART.COM, повідомляє УНН.
КИЇВ. 2 листопада. УНН. Вживання спиртного допомагає позбутися поганих спогадів. До такого висновку прийшли нейробіологи Брауновського університету США, передає УНН з посиланням на bobrtimes.com.
КИЇВ. 29 грудня. УНН. Стан людей, які повністю відмовилися від вживання алкоголю і кави, виявився гірше за тих, хто їх вживав. До такого висновку прийшли вчені в Каліфорнійському університеті, повідомляє UCI Mind, передає УНН.
КИЇВ. 7 грудня. УНН. Алкоголь полегшує вивчення іноземних мов. До такого висновку прийшли вчені з університету Ліверпуля, передає УНН з посиланням на Journal of Psychopharmacology.
КИЇВ. 15 липня. УНН. За черговий тиждень - з 5 по 12 липня - фахівці державної установи \"Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ\" розслідували 141 випадок інфекційних захворювань, передає УНН із посиланням на прес-службу установи.