Документ z0130-20, чинний, поточна редакція — Прийняття від 03.02.2020
( Остання подія — Набрання чинності, відбулась 18.02.2020. Подивитися в історії? )
Експортування великих файлів може зайняти більше часу!
Виберіть формат файлу для збереження:

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ

03.02.2020  № 336/5


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 лютого 2020 р.
за № 130/34413

Про затвердження Змін до Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах

Відповідно до статті 8 Закону України «Про судову експертизу», підпункту 65 пункту 4, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, з метою удосконалення порядку проведення перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих експертних установ, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Зміни до Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 року № 3505/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2011 року за № 1431/20169 (далі - Зміни), що додаються.

2. Установити, що перевірки діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих експертних установ, розпочаті до дня набрання чинності цим наказом, здійснюються в порядку, який діяв на момент початку перевірки.

3. Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки (Олійник О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім Змін, затверджених цим наказом, в частині проведення перевірок відповідності робочого місця, які набирають чинності 01 квітня 2020 року.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань виконавчої служби Гайченка А.

Міністр

Д. Малюська



ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
03 лютого 2020 року № 336/5


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 лютого 2020 р.
за № 130/34413

ЗМІНИ
до Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах

1. У розділі I:

1) у пункті 1 слова «, що регулюють питання судово-експертної діяльності» замінити словами «з питань судово-експертної діяльності та методик проведення судових експертиз»;

2) у пункті 4 слова «експертно-кваліфікаційні комісії» замінити словами «Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України».

2. Пункт 9 розділу III доповнити новими абзацами такого змісту:

«До початку здійснення судово-експертної діяльності з відповідної експертної спеціальності особа, яка має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності, повинна мати акт відповідності робочого місця.

Акт відповідності робочого місця складається міжрегіональним територіальним органом Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональний територіальний орган) за результатами перевірки, яка здійснюється з дотриманням положень, передбачених розділом IV цієї Інструкції. Термін дії акта відповідності робочого місця 6 місяців з дня його складання.»;

3. Розділ IV викласти у такій редакції:

«IV. Контроль за дотриманням судовими експертами нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності

1. Контроль за організацією діяльності судових експертів здійснюється шляхом перевірки дотримання ними вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методик проведення судових експертиз (далі - перевірка).

2. Перевірка здійснюється Міністерством юстиції України та його міжрегіональними територіальними органами із залученням судових експертів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - НДУСЕ).

3. Міжрегіональні територіальні органи здійснюють такі види перевірок:

планова перевірка діяльності судового експерта;

позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта;

перевірка відповідності робочого місця.

Міністерство юстиції України здійснює перевірку діяльності судового експерта за обґрунтованими зверненнями юридичних і фізичних осіб, в яких викладено обставини, що свідчать про конкретні порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз. Така перевірка здійснюється відповідно до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694.

Планова перевірка діяльності судового експерта проводиться не частіше одного разу на три роки. Позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта та перевірка відповідності робочого місця проводяться за потреби.

4. Планова і позапланова контрольна перевірки діяльності судового експерта та перевірка відповідності робочого місця проводяться за місцезнаходженням судового експерта.

5. Планова перевірка діяльності судового експерта проводиться на підставі графіка проведення планових перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ (далі - Графік перевірок), за формою, наведеною у додатку 6 до цієї Інструкції.

Позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта проводиться з метою визначення стану реалізації судовим експертом рекомендацій щодо усунення недоліків, виявлених під час проведення планової перевірки.

Перевірка відповідності робочого місця проводиться на підставі заяви особи, що має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності. Строк розгляду заяви становить 14 календарних днів. За результатами розгляду заяви особу, яка її подала, повідомляють про дату та час проведення перевірки відповідності робочого місця.

Строк проведення перевірок становить не більше 30 календарних днів.

6. Графік перевірок для кожного міжрегіонального територіального органу затверджується щороку керівником структурного підрозділу Міністерства юстиції України, на який покладено функції організаційно-управлінського та науково-методичного забезпечення судово-експертної діяльності, за поданням міжрегіонального територіального органу.

Пропозиції до Графіка перевірок на наступний рік подаються до Міністерства юстиції України не пізніше 15 грудня поточного року у двох примірниках.

Графік перевірок оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України не пізніше ніж 01 лютого року, в якому проводитимуться перевірки.

Перший примірник Графіка перевірок надсилається до відповідного міжрегіонального територіального органу, другий - залишається у Міністерстві юстиції України. Копію Графіка перевірок Міністерство юстиції України надсилає до НДУСЕ відповідно до зон регіонального обслуговування науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - Зони регіонального обслуговування) згідно з додатком 7 до цієї Інструкції.

7. Предметом планової перевірки діяльності судового експерта є встановлення:

1) наявності матеріально-технічної бази (приміщення, робочого місця судового експерта, сейфів, інструментального оснащення, спеціального обладнання згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, методичної літератури (довідники, посібники, типові нормативи тощо));

2) відповідності терміну дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта терміну здійснення судово-експертної діяльності;

3) наявності Журналу;

4) наявності других примірників висновків судових експертиз та експертних досліджень у наглядових провадженнях і відповідності їх реєстрації у Журналі;

5) відповідності видів експертиз, проведених судовими експертами, експертним спеціальностям, зазначеним у свідоцтві про присвоєння кваліфікації судового експерта;

6) відповідності висновків вимогам нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методикам проведення судових експертиз шляхом проведення їх аналізу.

Для проведення аналізу висновків під час перевірки у судового експерта, діяльність якого перевіряється, відбираються копії других примірників висновків у кількості трьох висновків за кожною експертною спеціальністю, які надсилаються до НДУСЕ відповідно до Зон регіонального обслуговування.

Підготовка висновків для проведення аналізу та оформлення його результатів здійснюється відповідно до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694.

8. Якщо експертом укладено договір про співпрацю з державною спеціалізованою установою, аналізу підлягають висновки, виконані ним поза межами державної спеціалізованої установи.

Договір про співпрацю експерта з державною спеціалізованою установою обов’язково надається особам, які здійснюють перевірку, про що зазначається в акті.

9. Позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта проводиться в межах питань, щодо яких було надано рекомендації про усунення недоліків, виявлених під час планової перевірки.

10. Предметом перевірки відповідності робочого місця є встановлення наявності матеріально-технічної бази (приміщення, робочого місця судового експерта, сейфів, інструментального оснащення, спеціального обладнання згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, методичної літератури (довідники, посібники, типові нормативи тощо)).

11. Для проведення перевірки утворюється комісія, склад якої затверджує орган, що проводитиме перевірку. Для перевірки відповідності робочого місця до складу комісії включається судовий експерт НДУСЕ з тієї експертної спеціальності, яку має намір отримати особа, що подала заяву.

12. Судовий експерт попереджається про перевірку за 10 календарних днів до початку її проведення.

Повідомлення про проведення перевірки складається за зразком згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.

Повідомлення про проведення перевірки надсилається судовому експерту рекомендованим поштовим відправленням за місцем його роботи. Повідомлення про проведення перевірки також направляється судовому експерту на електронну пошту, зазначену в державному Реєстрі атестованих судових експертів (за її наявності).

Обчислюючи строки для повідомлення судового експерта про проведення перевірки, слід враховувати нормативні строки на пересилання письмової кореспонденції, установлені законодавством.

У разі надходження повідомлення про проведення перевірки на адресу юридичної особи, у складі якої працює судовий експерт, її керівник зобов’язаний невідкладно довести до відома судового експерта дату проведення перевірки.

13. Під час перевірки комісія має право:

заходити до приміщення, де розміщене робоче місце судового експерта;

відбирати копії других примірників висновків експерта для проведення їх аналізу;

отримувати від судового експерта пояснення щодо його діяльності.

14. Комісія зобов’язана:

здійснювати перевірку повно, об’єктивно та неупереджено;

не розголошувати відомості, що стали їй відомі під час проведення перевірки;

приймати від судового експерта заяви, зауваження, пояснення щодо перебігу перевірки;

надати судовому експерту акт за результатами перевірки.

15. Судовий експерт має право:

вимагати пред’явлення членами комісії службового посвідчення;

бути присутнім під час здійснення перевірки;

вимагати від членів комісії нерозголошення відомостей, що стали їм відомі під час проведення перевірки;

звертатися до комісії із обґрунтованою заявою щодо проведення аналізу висновків в іншій НДУСЕ;

одержувати примірник акта за результатами перевірки;

підписувати акт із зауваженнями або відмовитися від його підписання;

надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта та доданих до нього документів.

16. Судовий експерт зобов’язаний:

допускати комісію до свого робочого місця;

надавати копії других примірників висновків для проведення їх аналізу, а також інші матеріали та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;

виконувати вимоги щодо усунення виявлених недоліків.

17. В акті, який складається за результатами перевірки, наводяться такі дані:

вид перевірки;

дата початку та закінчення перевірки;

прізвище, власне ім’я судового експерта (особи, що має намір отримати кваліфікацію судового експерта), якого перевіряли, адреса його робочого місця;

підстава здійснення перевірки;

прізвища, власні імена та посади осіб, які проводили перевірку;

період, за який проводилася перевірка (у разі проведення планової перевірки діяльності судового експерта);

інформація про направлення судовому експерту повідомлення про проведення перевірки;

результати перевірки;

стислий зміст результатів аналізу висновків (у разі проведення планової перевірки діяльності судового експерта);

пояснення судового експерта (за наявності).

До акта додаються довідки за результатами аналізу висновків.

Акт підписують особи, які брали участь у перевірці.

Судовий експерт або особа, яка має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності, ознайомлюється з актом під підпис.

18. Акт оформлюється не пізніше ніж протягом 30 календарних днів з дати закінчення перевірки.

У разі проведення планової або позапланової контрольної перевірки діяльності судового експерта акт складається у трьох примірниках. Перший примірник акта залишається у судового експерта, другий - у міжрегіональному територіальному органі, третій - протягом 10 календарних днів з дати підписання надсилається до Міністерства юстиції України.

У разі проведення перевірки відповідності робочого місця акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у особи, яка має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності, другий - у міжрегіональному територіальному органі.

19. За наявності об’єктивних підстав, які унеможливлюють проведення перевірки, що підтверджується відповідним документом, строки перевірки переносяться.

Документ, що підтверджує обставини, які унеможливлюють проведення перевірки, судовий експерт надає органу, що проводитиме перевірку.

Перенесення строків перевірки здійснюється на підставі наказу, що видає орган, що проводитиме перевірку.

20. У разі ухилення судового експерта від проведення перевірки або перешкоджання її проведенню про це складається акт.

Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у міжрегіональному територіальному органі, другий - надсилається судовому експерту рекомендованим поштовим відправленням та на електронну пошту (за наявності).

Ухилення судового експерта від проведення перевірки та перешкоджання її проведенню є підставами для порушення питання про притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності.

21. Якщо за результатами перевірки у діяльності судового експерта виявлено недоліки, що можуть бути усунуті, Міністерство юстиції України надсилає судовому експерту лист із вимогою та строком їх усунення. Копія цього листа надсилається до міжрегіонального територіального органу з метою організації та проведення (за потреби) позапланової контрольної перевірки.

22. Якщо за результатами перевірки у діяльності судового експерта виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз, Міністерство юстиції України виносить результати перевірки на розгляд Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України відповідно до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694.».

4. Додатки 1, 6, 7 викласти у новій редакції, що додаються.

5. Доповнити Інструкцію новим додатком 8, що додається.

Директор Департаменту
з питань правосуддя
та національної безпеки



О. Олійник



Додаток 1
до Інструкції про особливості здійснення
судово-експертної діяльності
атестованими судовими експертами,
що не працюють у державних
спеціалізованих експертних установах
(пункт 9 розділу III)

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК
необхідного інструментального оснащення та спеціального обладнання

Вид експертизи та експертної спеціальності

Найменування оснащення та обладнання

Інженерно-транспортна

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
рулетки різної довжини вимірювання

10.1 - дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод

10.2 - дослідження технічного стану транспортних засобів

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
дзеркало дооглядове на штанзі;
набір луп;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання;
набір інструментів універсальний;
набір щупів;
штангенциркуль з глибиноміром;
мікрометр;
люфтомір;
мультиметр

10.3 - дослідження деталей транспортних засобів

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
дзеркало дооглядове на штанзі;
набір луп;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання;
набір інструментів універсальний;
спеціальне обладнання за потреби (мікроскоп стереоскопічний (відбите світло, збільшення до 48х),
твердомір; шліфувальний та полірувальний станок, металографічний мікроскоп;
витяжна шафа)

10.4 - транспортно-трасологічні дослідження

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
дзеркало дооглядове на штанзі;
набір луп;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання;
кутомір

Безпеки життєдіяльності

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір інструментів універсальний;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
прилади для здійснення спеціальних вимірювань (звуку, рівня освітленості, іонізуючого випромінювання, електромагнітних полів);
спецодяг із світловідбивальними елементами;
захисна каска

10.5 - дослідження причин та наслідків порушення вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці

Будівельно-технічна

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір інструментів універсальний;
ліхтар;
компас;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
рівнемір;
прилади та обладнання для здійснення польових (топографо-геодезичних) робіт, а також відбору зразків та визначення техніко-експлуатаційних показників конструкцій, виробів та матеріалів;
спецодяг із світловідбивальними елементами;
захисна каска

10.6 - дослідження об’єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів

Земельно-технічна

Засіб для фіксації зображень;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
прилади для здійснення польових (топографо-геодезичних) робіт

10.7 - розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками

Пожежно-технічна

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір інструментів універсальний;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
прилади для здійснення спеціальних пожежно-технічних вимірювань;
спецодяг із світловідбивальними елементами

10.8 - дослідження обставин виникнення і поширення пожеж та дотримання вимог пожежної безпеки

Комп’ютерно-технічна

робоча станція експерта;
дисковий масив для тривалого зберігання інформації;
засоби апаратного блокування запису (наприклад, Digital Intelligence UltraBlock або аналог, що пройшли відповідну валідацію);
засоби програмного блокування запису, що пройшли відповідну валідацію;
набір кабелів, перехідників тощо для забезпечення взаємодії різних інтерфейсів;
спеціалізоване програмне забезпечення для створення образу носія інформації (наприклад, FTK Imager або аналог);
спеціалізоване програмне забезпечення для відновлення даних, аналізу файлової системи та пошуку інформації (наприклад, X-Ways Forensics, Forensic Toolkit (FTK), EnCase Forensic або аналог);
ізольована локальна мережа;
ізольоване середовище для дослідження шкідливого програмного забезпечення (наприклад, Joe Sandbox, Cuckoo Sandbox або аналог);
програмне забезпечення для віртуалізації (наприклад, VMware або аналог);
спеціалізоване програмне забезпечення для відновлення паролів (наприклад, ElcomSoft Password Recovery Bundle або аналог);
спеціалізоване програмне забезпечення для декриптування (наприклад, Elcomsoft Forensic Disk Decryptor або аналог)

10.9 - дослідження комп’ютерної техніки та програмних продуктів

Оціночно-будівельна

Засіб для фіксації зображень;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір

10.10 - визначення оціночної вартості будівельних об’єктів та споруд

Залізнично-транспортна

Засіб для фіксації зображення;
далекомір;
рулетки різної довжини вимірювання;
масштабна лінійка;
набір луп;
мікроскоп;
штангенциркуль;
набір шаблонів для розшифрування швидкостемірних стрічок;
секундомір

10.11 - дослідження обставин та механізму залізнично-транспортної пригоди

10.12 - дослідження технічного стану рухомого складу залізничного транспорту

Засіб для фіксації зображення;
набір інструментів (викрутки, ключі, круглогубці, пасатижі тощо);
масштабна лінійка;
рулетки різної довжини вимірювання;
абсолютний шаблон;
шаблон для перевірки підрізу гребеня;
шаблон для перевірки відстані між внутрішніми гранями коліс;
скоба для визначення діаметрів коліс;
шаблон для визначення ширини обода колеса колісної пари;
набір щупів загальною товщиною 20 мм;
пробки бракувальні;
скоби бракувальні;
штангенциркуль для визначення розміру між зовнішніми направляючими буксових прорізів;
пристосування для вимірювання клина візка;
прохідний шаблон для клина;
товщиномір для контролю похилої та вертикальної поверхні фрикційного клина;
шаблон для фрикційного клина бракувальний;
інструмент комбінований для контролю розмірів підп’ятникового місця надресорної балки візка;
пристосування для перевірки башмака тріангеля;
штангенглибиномір для контролю висоти пружин у вільному стані;
пристосування для перевірки надресорної балки;
товщиномір для визначення товщини похилих поверхонь надресорної балки;
глибиномір для надресорної балки візка 18-100;
пристосування для заміру положення клина візка 18-100 під тарою вагона;
пристосування для вимірювання тріангеля візка 18-100;
шаблони для перевірки автозчепу;
шаблон для поглинальних апаратів;
шаблон для тягових хомутів;
шаблон для деталей центруючого пристрою

10.13.1 - дослідження інженерного обладнання верхньої будови колії

Засіб для фіксації зображення;
штангенциркуль колійний типу ПШВ;
шаблон колієвимірювальний ЦУП-1;
шаблон колієвимірювальний ЦУП-2Д;
шаблон колієвимірювальний ПШ;
шаблон для вимірювання стикових зазорів;
шаблон колієвимірювальний КОР; профілометр;
стенд гідравлічний ИМГ-200 (з динамометром ДЦ-200К);
електронний тахеометр;
устаткування для сейсмотомографії у складі сейсмостанції з додатковим обладнанням;
пристрій для вимірювання щільності ґрунту статичний;
пристрій супутникового позиціонування GPS;
лазерний нівелір;
рейки нівелірні;
рулетка вимірювальна

10.13.2 - дослідження інженерного обладнання нижньої будови колії

Оціночно-земельна

Засіб для фіксації зображень;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір

10.14 - оцінка земельних ділянок

Гірничотехнічна

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір луп;
ліхтар;
набір інструментів універсальний;
далекомір;
рівнемір;
спецодяг;
спецвзуття; захисна каска;
захисні рукавиці

10.15 - дослідження причин та наслідків надзвичайних подій у гірничій промисловості та в підземних умовах

Дорожньо-технічна

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір інструментів універсальний;
ліхтар;
компас;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
рейки нівелірні;
курвіметр;
рейка дорожня універсальна;
засоби для здійснення вимірювань (лінійки, вимірювачі тощо);
прилади для здійснення польових (геодезичних) робіт, а також відбору зразків та визначення техніко-експлуатаційних показників дорожнього покриття;
спецодяг із світловідбивальними елементами

10.16 - дорожньо-технічні дослідження

Телекомунікаційна

робоча станція експерта;
дисковий масив для тривалого зберігання інформації;
засоби апаратного блокування запису (наприклад, Digital Intelligence UltraBlock або аналог, що пройшли відповідну валідацію);
засоби програмного блокування запису, що пройшли відповідну валідацію;
набір кабелів, перехідників тощо для забезпечення взаємодії різних інтерфейсів, включаючи sim-reader;
спеціалізоване програмне забезпечення для дослідження мобільних телефонів, смартфонів та інших телекомунікаційних засобів та набір інструментів (кабелів, перехідників, інтерфейсів) до нього (наприклад, UFED, MSAB, Magnet або аналог);
апаратні засоби блокування електромагнітного випромінювання (камера Фарадея);
апаратно-програмний комплекс для дослідження електромагнітного випромінювання (хвиль) (наприклад, Delta X 2000/6 Real-Time Advanced або аналог);
індикатор електромагнітного поля;
спеціалізоване програмне забезпечення для відновлення даних, аналізу файлової системи та пошуку інформації (наприклад, X-Ways Forensics, Forensic Toolkit (FTK), EnCase Forensic або аналог)

10.17 - дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів

Електротехнічна

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір інструментів універсальний;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
засоби для здійснення вимірювань (лінійки, вимірювачі тощо);
прилади для здійснення спеціальних електротехнічних вимірювань;
спецодяг із світловідбивальними елементами

10.18 - дослідження технічної експлуатації електроустаткування

Інженерно-екологічна

Засіб для фіксації зображень;
фотолінійка масштабна з набором номерків;
набір інструментів універсальний;
ліхтар;
компас;
рулетки різної довжини вимірювання або лазерний далекомір;
засоби для здійснення вимірювань (лінійки, вимірювачі тощо);
спецодяг із світловідбивальними елементами;
прилади для здійснення відбору зразків та визначення показників;
прилади для здійснення спеціальних вимірювань (звуку, рівня освітленості, іонізуючого випромінювання, електромагнітних полів тощо)

10.19 - дослідження обставин та організаційно-технічних причин і наслідків впливу техногенних джерел на об’єкти довкілля

Електротранспортна експертиза

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
рулетки різної довжини вимірювання;
дзеркало доглядове на штанзі;
набір луп;
ліхтар;
набір інструментів універсальний;
мікрометр;
розсувний шаблон для виміру геометричних параметрів рейкової колії типу ЦУП-2Д;
набір вимірювальних щупів для виміру зазорів між накладками та гальмівними барабанами трамвайного вагона (від 0,2 мм до 2 мм);
шаблон для виміру відстані між бандажами колісних пар трамвайного вагона;
шаблон для виміру товщини та висоти реборди колісних пар трамвайного вагона (лазерний профілометр);
деселерометр для визначення величини сповільнення трамвая та тролейбуса;
шаблон для виміру геометричних параметрів стрілочних переводів рейкової колії;
штангенциркуль (ШЦ-1000; ШЦЦ-1-150-0,01, РВП);
динамометр;
манометр універсальний (АРК-М-03);
лінійки вимірювальні металеві типу ЛР-300, ЛР-500, ЛР-1000;
скоба ДК для вимірювання діаметра коліс трамвая по колу котіння;
мультиметр;
вимірювач сумарного люфту (люфтомір) «ИСЛ-М» (для перевірки технічного стану рульового управління тролейбуса);
мегаомметр з випробувальною напругою 2,5 КВ;
струмовимірювальні кліщі для постійного струму до 2000 А;
засіб для фіксації зображення;
набір інструментів (викрутки, ключі, круглогубці, пасатижі тощо);
масштабна лінійка;
рулетки різної довжини вимірювання;
абсолютний шаблон

10.21 - дослідження міського електричного транспорту

Експертиза технічного стану ліфтів

Взірцевий переносний (еталонний) засіб обліку електроенергії типу МТ3000-120А/0,02 або ZERA;
лабораторний блок живлення Masteram HPS 3010 D (вихідний струм до 10А, напруга до 30В);
мілімікрометр типу ЦС4105, «Виток», ИКС-1А або ТРОМ-1;
лабораторний автотрансформатор ЛАТР 3 кВАLuxeon;
багатофункціональний лазерний дальномір WALKOM М-1500 зі штативом;
структуроскоп КРМ-Ц-К2М;
прецизійний цифровий мультиметр Siglent SDM3055;
мультиметр цифровий універсальний Testo 760-3;
вимірювач опору ізоляції ИС-10;
двополюсний покажчик напруги Testo 750-1;
мікрометр МК-0,01-25;
цифровий осцилограф SIGLENT SDS1204X-E;
інфрачервоний пірометр UNI-T UT301C;
фотоапарат дзеркальний Canon EOS 800D;
цифровий мікроскоп USB MagnifierKronosSuperZoom 50-1000X із LED-підсвіткою;
цифровий USB-ендоскоп 8LED USB-MICROUSB HD 1280 × 960 5М;
планшет HUAWEI T5 10.1" LTE 3GB+32GB;
люксометр MASTECH MS6610;
універсальний зарядний пристрій для зарядки акумуляторних елементів живлення типорозмірами АА, ААА, «крона»;
електричні клемні затискачі на DIN-рейку (2,5 мм-2; 4,0 мм-2; 6,0 мм-2);
реостат навантаження переносний трифазний 3 кВт;
оптичний порт (оптоголовка) Nik;
електроліхтарики (на елементах живлення АА акумуляторного типу) з пристосуванням для одягання на голову;
елементи живлення АА 1.2В ємністю не менше 2500 мА·год акумуляторного типу;
елементи живлення на 9В типу «крона» ємністю не менше 350 мА·год акумуляторного типу;
ізоляційна стрічка;
набір електротехнічних викруток (різних типорозмірів);
бокорізи;
паяльник з регулюванням температури SX-936 80Вт 220В;
паяльник Zhongdi TLW Вт-100 100 Вт;
підставка для паяльника Zhongdi ZD-11D;
криміналістична валіза (ВК-1, ВК-5, ВК-8)

10.22 - дослідження технічного стану ліфтів та умов їх безпечної експлуатації

Товарознавча

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
набір луп;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання;
набір інструментів універсальний;
пінцет;
штангенциркуль;
товщиномір;
терези;
мікроскоп (стереоскопічний, відбите світло, збільшення до 48х) (за потреби)

12.1 - визначення вартості машин, обладнання, сировини та товарів народного споживання

Транспортно-товарознавча

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
дзеркало дооглядове на штанзі;
набір луп;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання;
набір інструментів універсальний;
штангенциркуль;
товщиномір;
терези

12.2 - визначення вартості колісних транспортних засобів та розміру збитку, завданого власнику транспортного засобу

12.3 - оцінка судноплавних засобів

12.4 - оцінка літальних апаратів

Експертиза військового майна

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
набір луп;
ліхтар;
рулетки різної довжини вимірювання;
набір інструментів універсальний;
пінцет;
штангенциркуль;
товщиномір;
терези;
мікроскоп (стереоскопічний, відбите світло, збільшення до 48х) (за потреби)

12.5 - оцінка майна і техніки військового призначення та озброєння

Експертиза у сфері інтелектуальної власності

Засіб для фіксації зображень;
вимірювальні інструменти за потреби (масштабна лінійка, рулетка, штангенциркуль тощо)

Літературних і художніх творів:
13.1.1 - дослідження, пов’язані з літературними, художніми творами, та інші;
13.1.2 - дослідження, пов’язані з комп’ютерними програмами і компіляціями даних (базами даних)

Фонограм, відеограм, програм (передач) організацій мовлення:
13.2 - дослідження, пов’язані з виконаннями, фонограмами, відеограмами, програмами (передачами) організацій мовлення

Винаходів і корисних моделей:
13.3 - дослідження, пов’язані з винаходами і корисними моделями

Промислових зразків:
13.4 - дослідження, пов’язані з промисловими зразками

Сортів рослин:
13.5.1 - дослідження, пов’язані з сортами рослин

Комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок (знаків для товарів і послуг), географічних зазначень:
13.6 - дослідження, пов’язані з комерційними (фірмовими) найменуваннями, торговельними марками (знаками для товарів і послуг), географічними зазначеннями

Комерційної таємниці (ноу-хау) і раціоналізаторських пропозицій:
13.8 - дослідження, пов’язані з комерційною таємницею (ноу-хау) і раціоналізаторськими пропозиціями

Економічна у сфері інтелектуальної власності:
13.9 - економічні дослідження у сфері інтелектуальної власності

Психологічна

1. Програмно-апаратний комплекс (процесор 1 ГГц, оперативна пам’ять 512 МБ, жорсткий диск 2 ГБц;
операційні системи Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, MAC-OS, сертифіковані в Україні) - для індивідуальної роботи підекспертної особи зі стимульним матеріалом за програмами «Псі-профіль» та «Люнісо» (на флеш-носіях та дисках для лазерних систем зчитування):
програмний продукт «Факторний особистісний опитувальник Кеттелла (дитячий), форма CPQ»;
програмний продукт «Факторний особистісний опитувальник Кеттелла (підлітковий), форма HSPQ»;
програмний продукт «Факторний особистісний опитувальник Кеттелла (16PF) форма А»;
програмний продукт «Факторний особистісний опитувальник Кеттелла (16PF), форма В»;
програмний продукт «Особистісний профіль за Айзенком»;
програмний продукт «Опитувальник Белла»;
програмний продукт «Ідентифікатор 16 типів особистості»;
програмний продукт «Тест КОТ»;
програмний продукт «Опитувальник професійних переваг за Холландом»;
програмний продукт «Прогресивні матриці Равена»;
програмний продукт «Кольорові прогресивні матриці Равена»;
програмний продукт «Прогресивні матриці Равена (паралельна форма)»;
програмний продукт «Стандартні прогресивні матриці Равена»;
програмний продукт «Стандартні прогресивні матриці Равена (плюс 16)»;
програмний продукт «Тест Люшера»; програмний продукт «Патохарактерологічний діагностичний опитувальник для підлітків (ПДО)»;
програмний продукт «MMPI» програмний продукт «ММІЛ»; програмний продукт «СМІЛ»;
програмний продукт «Каліфорнійський психологічний опитувальник (CPI)»;
програмний продукт «Стиль саморегуляції поведінки (ССПМ)»;
програмний продукт «Опитувальник БАССА-ДАРКИ» для діагностики стану агресії;
програмний продукт «Тест шкільної тривожності Філліпса»;
програмний продукт «Диференціально-діагностичний опитувальник (ДДО)»;
програмний продукт «Опитувальник професійної готовності (ОПГ)»;
програмний продукт «Опитувальник міжособистісних відносин (ОМВ)»;
програмний продукт «МД-решітка/МИМДД»;
програмний продукт «Опитувальник вираженості психопатологічної симптоматики (ОВППС)»;
програмний продукт «Шкала дисоціації (ШД)»;
програмний продукт «Опитувальник депресивності Бека (ОДБ)»;
програмний продукт «Тест Сонді»; програмний продукт «Діагностика рівня суб’єктивного контролю (МДУСК)».
2. Сертифікований в Україні комп’ютерний поліграф для проведення психофізіологічних досліджень:
RUBICON-1, RUBICON-2.
3. Комплекс психодіагностичного інструментарію (можливо застосування роздаткового стимульного матеріалу за умов відсутності програмних продуктів):
тест Айзенка;
тест структури інтелектуальної діяльності Р. Амтхауера;
комплекс асоціативних тестів;
тест візуальної ретенції Бентона;
комплексні шкали виміру інтелекту Векслера, субтести (дитячий та дорослий варіанти);
тести розумового рівня та визначення зони найближчого розвитку;
тест особливостей поведінки та ставлення дитини до оточення (Рене Жиля);
тест «Незакінчені речення»;
тест «Репертуарні рольові конструкти Келлі»;
тестовий інструментарій для визначення концентрації та стійкості уваги (у різних модифікаціях);
тест кольорового вибору Люшера (та його модифікації);
аналітичний тест інтелекту і тест пам’яті за методом Мейлі;
тест «Мінесотський багатофакторний особистісний опитувальник (MMPS)» та його модифікації (СМИЛ, СМОЛ, ММИЛ, МІНІ-МУЛЬТ);
ПДО А.Е. Личко;
тест ПД (потреба у досягненнях та мотивація досягнень);
тест «Шкала тривоги Ж. Тейлора» та його модифікації;
тести «Проба Е. Крепеліна», «Таблиця Шульте», «Коректурна проба Бурдона-Анфімова», проба на переключення, відлічування, розстановка чисел тощо та їх модифікації;
тести зорової та слухової пам’яті, короткочасної, оперативної пам’яті, пам’яті на числа, образи тощо;
шкали прогресивних матриць Дж. Равена та модифікації;
субтести діагностики рівня та перебігу процесів мислення (класифікація, виключення, виділення суттєвих ознак, утворення простих та складних аналогій, пояснення метафор, прислів’їв, визначення закономірностей тощо);
субтести діагностики сприймання (обсяг, константність, ілюзії, ідентифікація тощо);
тест «Малюнок сім’ї»; тест С. Розенцвейга; «Тест руки» (HandTest);
тести діагностики самоставлення особистості (у різних модифікаціях);
семантичний диференціал Ч. Осгуда;
дошка форм Сегена (дослідження рівня розумового розвитку дітей);
тест Сонді (дослідження соціальної перцепції та інстинктивних потреб особистості);
тест ТАТ (дослідження мотиваційних диспозицій особистості);
шкала локусу контролю Дж. Роттера;
тест «16-факторний особистісний опитувальник Р. Кеттелла» та його варіанти;
тест САН (стан, активність, настрій) та його модифікації;
тест Спілбергера - Ханіна (дослідження самооцінки);
шкільний тест розумового розвитку (ШТРР);
тест Леонгарда-Шмішека;
тест гумористичних фраз (ТГФ);
тест «Піктограми»;
PTSD (діагностика посттравматичного стану);
тест «Типовий сімейний стан»;
тест «Аналіз сімейної тривоги» (АСТ);
тест «Конструктивна-деструктивна сім’я» (КДС);
тести «Симпатія або ПТС», «Переважаючий тип симпатії»;
тест «Нормативний опір» (НО);
тест для батьків «Сімейне виховання підлітка»;
тести динаміки емоційних відносин у сім’ї та батьківських стосунків (у різних модифікаціях)

14.1 - психологічні дослідження

Мистецтвознавча

Засіб для фіксації зображень;
масштабна лінійка;
набір луп;
пінцет;
штангенциркуль;
товщиномір;
терези;
мікроскоп стереоскопічний (відбите світло, збільшення до 48х) (за потреби);
спеціальне обладнання за потреби (прилад для дослідження в ультрафіолетових променях;
прилад для дослідження в інфрачервоних променях)

15.1 - мистецтвознавчі дослідження

Гемологічна експертиза

Лампа гемологічна;
лупа 10-кратного збільшення;
лупа вимірювальна;
мікроскоп гемологічний з чашкою для імерсійної рідини;
ваги аналітичні гідростатичні з комплектом для виміру густини;
УФ-лампа SW/LW з боксом;
детектор каміння PresidiumDuoTester;
детектор діамантів DiamondSelector II;
тестер синтетичних діамантів PRESIDIUM SDS II;
вимірювач каменів (калібр Левериджа);
рефрактометр;
дихроскоп;
полярископ стаціонарний;
спектроскоп;
фільтр смарагдовий (ChelseaЧелси);
ліхтарик ультрафіолетовий;
еталони кольору діамантів за GIA - MasterStones;
набір таблиць порівняння кольору дорогоцінного каміння;
гемологічна лабораторія KRUSS KA52KRS (повна комплектація):
світлодіодний бінокулярний мікроскоп з оптичною головкою Zeiss-Jena з плавним регулюванням збільшення від 10к до 50к (можливістю розширення до 150к), темним полем, тримачем для каменів;
приставка до мікроскопа для дослідження зразків в імерсійній рідині;
рефрактометр;
полярископ;
спектроскоп;
лампа денного світла;
УФ КВ/ДВ;
універсальний гнучкий світлодіод;
лампа гемологічна УФ ДВ EICKHORST COLORSCOPE;
пінцети хірургічні;
ложка вимірювальна 100 г;
пила листова анатомічна; долото косне (остеотом);
молоток металевий;
вимірювальна рулетка;
вимірювальна лінійка;
ваги лабораторні;
лупи різного збільшення (2х, 4х, 8х, 10х; діаметр лінзи 10 см);
лупа препарувальна налобна (збільшення у 2, 4 рази);
зонд жолобуватий;
зонд ґудзикуватий;
дезінфектант «Віраксол Ф» (концентрат);
дезінфектант «Гігасепт форте» (концентрат);
предметні скельця;
покривні скельця;
стерилізатор вогневий 4 л;
колби 250 мл плоскодонні;
колби 500 мл;
колби 1000 мл конічні;
чашки Петрі;
циліндр мірний 500 мл

17.1.1 - дослідження дорогоцінного каміння
17.1.2 - дослідження діамантів
17.1.3 - дослідження дорогоцінного каміння органогенного походження
17.1.4 - дослідження напівдорогоцінного каміння
17.1.5 - дослідження декоративного каміння

Ветеринарна

Вимоги до приміщення для патологоанатомічного розтину:
ваги лабораторні;
вимірювальна лінійка;
вимірювальна рулетка;
долото косне (остеотом);
камера стаціонарна відео- та фотофіксації;
кондиціонер;
ложка вимірювальна 100 г;
медичний ніж ампутаційний хірургічний;
мікроскоп з фотонасадкою;
мікротом санний з мікротомним ножем;
молоток металевий;
морозильна камера для зберігання трупів, зразків;
ножи великі з дерев’яними ручками;
ножиці кишкові;
ножиці костні;
ножиці Купера;
ножиці реберні;
окрема будівля або приміщення з обмеженим доступом; площа приміщення від 12 до 18 м-2;
стіни вкриті плиткою (повністю або на 2 метри від рівня підлоги) або пофарбовані масляною фарбою (мають добре митися і витримувати часті обробки дезрозчином);
окрема каналізація з відстійником для очищення та знезараження рідких відходів;
пила листова анатомічна;
підлога, яка не пропускає воду (вкрита плиткою), з незначним нахилом (стоком) в бік каналізації;
пінцети анатомічні;
пінцети хірургічні;
препарувальні ножі;
припливно-витяжна вентиляція;
прозекторій з холодильними камерами, приміщення для зберігання майна;
скальпель хірургічний череватий 150 мм сб-4;
спеціальний одяг для розтину, що миється;
стіл для розтину заввишки 120-140 см, що має підняті краї, гладку поверхню (мармурова, пластмасова, емальована, з нержавіючої сталі). До столу обов’язково підключається вода, у центрі кришки стола має бути отвір, під’єднаний до каналізації;
термостат сухоповітряний

18.1 - ветеринарні дослідження

Директор Департаменту
з питань правосуддя
та національної безпеки



О. Олійник



Додаток 6
до Інструкції про особливості здійснення
судово-експертної діяльності
атестованими судовими експертами,
що не працюють у державних
спеціалізованих експертних установах
(пункт 5 розділу IV)


ЗАТВЕРДЖУЮ
___________ Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ
       (підпис)
___  _____________ 20___ року

ГРАФІК
проведення планових перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих експертних установ

№ з/п

Прізвище та власне ім’я судового експерта

Номер свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта та строк його дії

Експертна спеціальність

Адреса робочого місця судового експерта та номер робочого телефону

Строк проведення перевірки

Особа(и), що здійснює(ють) перевірку

1

2

3

4

5

6

7

Директор Департаменту
з питань правосуддя
та національної безпеки



О. Олійник



Додаток 7
до Інструкції про особливості здійснення
судово-експертної діяльності
атестованими судовими експертами,
що не працюють у державних
спеціалізованих експертних установах
(пункт 6 розділу IV)

ЗОНИ
регіонального обслуговування науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України

1. Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз - Дніпропетровська, Запорізька області.

2. Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз - Донецька, Луганська області.

3. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз - м. Київ, Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області.

4. Кримський науково-дослідний інститут судових експертиз - Автономна Республіка Крим.

5. Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз - Волинська, Закарпатська, Львівська, Рівненська області.

6. Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз - Миколаївська, Одеська, Херсонська області.

7. Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз - Полтавська, Сумська, Харківська області, м. Севастополь.

8. Науково-дослідний центр судової експертизи з питань інтелектуальної власності - зона обслуговування поширюється на всі регіони.

Директор Департаменту
з питань правосуддя
та національної безпеки



О. Олійник



Додаток 8
до Інструкції про особливості здійснення
судово-експертної діяльності
атестованими судовими експертами,
що не працюють у державних
спеціалізованих експертних установах
(пункт 12 розділу IV)

ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення перевірки

Директор Департаменту
з питань правосуддя
та національної безпеки



О. Олійник



вгору