Доступність посилання

ТОП новини

В Одесі мітингували на захист ветеранки, заарештованої за підозрою в причетності до «ДНР»


Вікторія Котеленець була учасницею добровольчого українського корпусу «Правий сектор» і Української добровольчої армії
Вікторія Котеленець була учасницею добровольчого українського корпусу «Правий сектор» і Української добровольчої армії

В Одесі 22 січня відбулася акція на підтримку добровольця Вікторії Котеленець – бойові побратими і ветерани вимагали звільнити ветеранку з-під арешту. Колишню учасницю добровольчого українського корпусу «Правий сектор» і Української добровольчої армії затримали в приміщенні Міністерства у справах ветеранів, де вона мала отримати посвідчення учасниці бойових дій.

Одеса – перше місто, де відбулася така акція, але не остання, каже активістка Ярослава Вітко. Котеленець, за версією слідства, схожа на бойовичку незаконного угруповання «ДНР», яка конвоювала полонених українських військових на так званому «параді» в Донецьку в серпні 2014 року.

Читайте також: Мінветеранів: створення реєстрів ветеранів і захисників України – одне з пріоритетних завдань

«Котеленець інкримінують участь у створенні незаконних збройних формувань і жорстоке поводження із полоненими. Слідчому Національної поліції здалося, що жінка, яка воювала за так звану «ДНР», схожа на Вікторію. Ветеранка – дійсно переселенка з Донбасу, але її перевіряла Служба безпеки України. І контррозвідка підтвердила, що жінка з «ДНР» і Вікторія – це дві різні людини», – говорить Вітко.

Чоловік Вітко, Олександр Присяжнюк, воював із Вікторією Котеленець в одному підрозділі – окремому легкопіхотному загоні «Вольф», який входив до складу Української добровольчої армії.

«Вікторію перевіряли ще в 2015 році, не знаю, чому зараз знову підняли цю тему. Ми воювали разом із нею в 2016-2017 році. Потім вона завагітніла, одружилась із нашим побратимом. В них зараз двоє дітей. Наші вимоги сьогодні – припинити переслідувати добровольців і звільнити «Фортуну» з під варти», – заявив Присяжнюк.

Як розповів згодом журналістам ветеран 90-го батальйону 81-ї бригади Олександр Попов, зараз чоловік Котеленець служить в тому ж батальйоні.

Читайте також: Перевіряли «Правий сектор», СБУ і контррозвідка – історія «Фортуни», яку відправили до СІЗО за схожість з конвоїром «ДНР» (рос.)

До акції приєднався представник Одещини у раді ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів України Олександр Голопотелюк. Затримувати ветеранів тільки через припущення неприпустимо, заявив ветеран 28-ї окремої механізованої бригади.

«Її перевіряла і СБУ, і контррозвідка, в них питань до Вікторії не було. Але в деяких експертів питання виникли, їм здалося… Коли йде сьомий рік війна і ось таке ставлення до воїнів. Коли через такі припущення заарештовують воїнів – це тиск, іншого визначення я дати не можу», – заявив Голопотелюк.

Учасницю бойових дій Вікторію Котеленець з позивним «Фортуна» затримали в Києві 19 січня. Вона приїхала до столиці з Олексієво-Дружковки (Донецька область), щоб отримати посвідчення учасника бойових дій. Її заарештували на 60 діб. Блогерка та доброволець Олена Білозерська повідомила, що, за версією слідства, Вікторія нібито брала участь в конвоюванні українських полонених в Донецьку під час так званого параду.

«Правий сектор»

«Правий сектор» означує себе як національно-визвольний рух і українську військово-політичну силу, що ставить собі за мету побудову національної держави українців. Зараз рух складається з трьох сегментів: Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», політичної партії «Правий сектор» і організації «Права молодь».

Рух оформився під час Революції гідності (сам «ПС» вважає датою свого заснування 28 листопада 2013 року) як спілка правих організацій і окремих активістів, ініціатором вважають організацію «Тризуб» імені Степана Бандери. У липні 2014 року, на початку російської агресії на Донбасі, створене воєнізоване формування «Добровольчий український корпус «Правий сектор» (ДУК ПС), яке попрямувало на фронт.

11 листопада 2015 лідер організації Дмитро Ярош заявив про складення з себе повноважень провідника, а у грудні 2015-го залишив лави організації і заявив про створення нового громадсько-політичного руху.

Того ж року частина ДУК «Правий сектор» перейшла на контракт до ЗСУ. Втім, як повідомляв тоді прес-секретар «Правого сектору» Артем Скоропадський, ішлось про перехід у ЗСУ лише деяких бійців з «кількох тисяч», які, за його словами, воювали в ДУК. Перехід усього корпусу, за його словами, можливий тільки після прийняття закону про присутність добровольчих формувань серед регулярних військ «за прикладом Союзу оборони Естонії».

У липні 2018 року відбулася зустріч Сергія Наєва (на той час командувача операції Об’єднаних сил) із командиром ДУК ПС Андрієм Стемпіцьким. Тоді Наєв виступив проти присутності добровольців на передовій: «​Що стосується людей, які раніше їздили для виконання незрозумілих завдань у зону бойових дій, які не мають законного права мати зброю: тепер люди, які не входять до складу жодної силової структури, офіційно, згідно з нормами закону, позбавлені права перебувати в зоні бойових дій».

XS
SM
MD
LG