Доступність посилання

ТОП новини

Станіслав Асєєв. Заручник бойовиків і російських медіа


Український журналіст, автор Радіо Свобода Станіслав Асєєв, який з 2017 року перебуває у полоні бойовиків
Український журналіст, автор Радіо Свобода Станіслав Асєєв, який з 2017 року перебуває у полоні бойовиків

29-річного журналіста з Макіївки, автора Радіо Свобода Станіслава Асєєва влітку 2017 року викрало угруповання «ДНР» – і він став черговим полоненим бойовиків. Про долю Станіслава його друзі та колеги здогадувалися лише за чутками. Але днями на російському телеканалі «Россия 24» вийшло «інтерв'ю» з Асєєвим. У ньому журналіста фактично оголосили «шпигуном» на користь Києва. Навіщо російській пропаганді через рік після арешту знадобився донецький бранець? І які ще інформаційні атаки готують медіа Кремля?

17 серпня, суботній ефір російського телеканалу «Россия 24». Ведучий програми «Сладков +» Олександр Сладков анонсує «інтерв'ю» з полоненим угруповання «ДНР» – журналістом з Макіївки.

«Станіслав Асєєв, або Васін. Людина, яку привели сюди в наручниках, зняли їх перед інтерв’ю. Людина, яку називають письменником, інтелектуалом, шпигуном...», – так починався телевізійний сюжет, в якому полонений журналіст Станіслав Асєєв нібито підтверджує, що працював на українську розвідку.

17 серпня телеканал «Россия 24» показав програму, в якій полонений журналіст Станіслав Асєєв нібито підтверджує, що працював на українську розвідку
17 серпня телеканал «Россия 24» показав програму, в якій полонений журналіст Станіслав Асєєв нібито підтверджує, що працював на українську розвідку

Після початку бойових дій Станіслав Асєєв міг покинути окупований Донбас. Але залишився, щоб під псевдонімом Станіслав Васін розповідати всьому світові про те, що відбувається на непідконтрольній Україні території. Він писав свої матеріали, в тому числі й для «Донбас.Реалії», репортажі, розслідування, інтерв’ю, авторські колонки і книги.

​Останню книгу Стаса «В ізоляції» колеги журналіста з Радіо Свобода видали через рік після його арешту бойовиками угруповання «ДНР».

Весь цей час Асєєва тримали в тюрмі «Ізоляція» в Донецьку, відмовилися обмінювати в грудні 2017 року, і раптом – скандальний сюжет «Россия 24», в якому українця змушують назвати себе «шпигуном».

Читайте також: «Це пропагандистська брехня» – Фірсов про «інтерв’ю» російського телеканалу з Асєєвим

«Статті», за якими власне мене звинувачують, за «законодавством» «ДНР», «шпигунство», то в даному випадку я ці звинувачення визнаю», – «зізнається» Асєєв в «інтерв'ю» російському телеканалу.

Викладач Асєєва: «Вимагали, щоб я визнав, що я – шпигун»

Вчений Донецького університету Ігор Козловський сам пройшов підвали угруповання «ДНР». Асєєв був одним з його студентів.

«Стас був одним з найактивніших і, з одного боку, я б сказав так, для деяких викладачів не зовсім зручним. У нього завжди була своя точка зору», – розповідає релігієзнавець і колишній в’язень бойовиків «ДНР» Ігор Козловський.

Ігор Козловський на презентації книжки Асєєва «В ізоляції»
Ігор Козловський на презентації книжки Асєєва «В ізоляції»

У так звані «зізнання» свого колишнього студента Козловський не вірить.

«У всіх вибивали зізнання, що вони – або «екстремісти-терористи», або вони – «шпигуни», і вимагали від мене, щоб я визнав, що я – «шпигун». У Стаса залишилася мати, залишилася бабуся, і він дуже турбується про них, як і вони про нього, власне! І я думаю, що один з таких моментів – це загроза його життю, так і життя близьких», – продовжує він.

Підготовка до обміну?

Коли вже російські журналісти беруть інтерв’ю – це означає, що до чогось готуються
Олег Котенко

Журналісти «Донбас.Реалії» подивилися російський пропагандистський ролик разом з волонтером та керівником громадської організації зі звільнення полонених «Група патріот» Олегом Котенком. Він припускає, що навіть зйомки в камері – постановка.

«Зверніть увагу на стіни, так? Стіни зі шпалерами – це не його камера однозначно. Ті люди, які виходили з полону, говорили, в якому стані знаходяться стіни», – каже Котенко.

Утім, за його словами, факт появи такого ролика – хороший знак.

«З власного досвіду, а ми вже близько 4 років займаємося звільненням військовополонених, я скажу так, коли людину починають показувати, і вже російські журналісти беруть інтерв’ю, – це означає, що готуються до чогось. Перше – це для того, щоб обміняти, але отримати хорошу ціну» – зауважує Олег Котенко.

Питання пропаганди – «письменник чи ні»

З «інтерв'ю» з донецьким бранцем російський телеканал влаштував справжнє шоу. Заручника привезли в обласну бібліотеку, а більшу частину сюжету ведучий Сладков розмірковує, чи можна вважати журналіста письменником.

Презентація книжки полоненого журналіста Асєєва, Київ, 4 червня 2018
Презентація книжки полоненого журналіста Асєєва, Київ, 4 червня 2018

«Письменник – це ось, будь ласка, о, Олександр Сергійович Пушкін, наприклад, або Чехов, Достоєвський, Шевченко, Гоголь. Але не може людина, яка назвала свої записки в одній палітурці, сказати: «Я – письменник», – йдеться у сюжеті.

Наталія Лигачова
Наталія Лигачова

«Це – не журналістський сюжет. Це – безумовно, пропаганда. Застосовуються явно принизливі висловлювання при спілкуванні з ним – йому кажуть прямо слово «шпигун», «ось ви ж донецький хлопець, ви з Донецька, як ви могли вибрати Київ, а не Донецьк?», – каже у коментарі Радіо Свобода медіаексперт, голова громадської організації «Детектор медіа» Наталія Лигачова.

Навіщо ж у сюжеті про Васіна так багато уваги приділили питанню письменник він чи ні?

«Ось може бути в цьому і заковика. Що зараз пішов такий рух і по Сенцову, дуже багато виступають режисери, діячі культури, мистецтва. І про Асєєва ми, звичайно ж, говоримо, що це журналіст, публіцист, вони можливо бояться, що підключаться кола літературні», – припускає Лигачова.

Одіозний сюжет «Россия 24» не залишився непоміченим. Припинити маніпуляції та негайно звільнити Асєєва закликали ОБСЄ і Європейська федерація журналістів.

Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа вважає дуже сумнівним «зізнання» Асєєва в шпигунстві і вимагає його звільнення.

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Андрій Діхтяренко

    Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
    Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
    Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG