25 вересня 2020, 14:39

50 відтінків Європи. Рейтинг європейської інтеграції областей України!

До Європейського Союзу інтегрується не Київ. До Європейського Союзу інтегрується вся Україна. Це проста істина минулого року надихнула нас у Центрі "Нова Європа" на масштабну та інноваційну ініціативу під назвою "Євромапа України. Рейтинг європейської інтеграції областей".

За допомогою спеціально розробленої методології ми вирішили виміряти рівень проникнення євроінтеграційних процесів (не тільки стандартів, але й практик та цінностей) у різні сфери життя в різних регіонах України. Нам важливо було зрозуміти, як на місцях використовують ті можливості, котрі відкриває для розвитку областей та людського потенціалу євроінтеграція загалом і Угода про асоціацію між Україною та ЄС зокрема.

Паралельно нам важливо було привернути увагу місцевих можновладців до того, що європейська інтеграція – це не лише про діяльність центральних органів влади, але й місцевих, що в епоху активної децентралізації набуває ще більш потужного звучання. Ну так у нас вже склалось у регіонах, що списують всі негаразди на Київ (добре, що не на Брюссель, як у деяких країнах ЄС), а всі плюси приписують собі, навіть якщо йдеться про якийсь фінансований Європейським Союзом проєкт чи ініціативу, до котрої місцева влада не мала жодного відношення.

Основою нашої Євромапи стало масштабне дослідження, в якому експерти Центру детально проаналізували євроінтеграційний поступ за 50-ма індикаторами у 9 різних сферах. Такі собі 50 відтінків Європи. Адже європейська інтеграція – це не лише про торгівлю та інвестиції, а й відкритість влади, ґендерну рівність, освітні можливості, якість води та рівень медичних послуг.

Але розроблене саме дослідження у вигляді рейтингу, щоб привернути більшу увагу до ініціативи та посилити дух змагальності принаймні між тими областями України, для влади та мешканців яких реноме найбільш європейських регіонів України є важливим та привабливим.

З огляду на те, наскільки виріс рівень зацікавленості до нашого дослідження і готовність співпрацювати з боку низки обласних державних адміністрацій за останній рік, таке реноме є важливим для більшості регіонів. І це теж важливий сигнал. Маленька, але показова деталь – після запуску "Євромапи" на веб-сайтах всіх ОДА з'явились вкладки про європейську інтеграцію. Те, що раніше було швидше приємним бонусом, вже стало абсолютною нормою.

Сьогодні в Києві, але з включеннями з Брюсселя, Маріуполя та Львова ми презентували "Євромапу-2" – наш другий рейтинг європейської інтеграції областей. Так, ми зважились повторити нашу ініціативу, попри велетенський масив роботи, яку передбачав збір та аналіз даних у постійному та тісному контакті з усіма обладміністраціями, адже саме на їх даних великою мірою базується дослідження (починаємо потрохи претендувати на звання #1 аналітичного центру України за рівнем комунікації з обласними адміністраціями впродовж останніх двох років).

З ключовими висновками дослідженнями ви можете ознайомитись у самому дослідженні на сайті Центру і згодом на "Європейській правді". Я ж лише зазначу, що попри те, що лідером рейтингу вдруге поспіль стала Львівщина, Луганщина знову в хвості, євроінтеграція України не має виключно західноукраїнського обличчя. Євроінтеграційні успіхи притаманні й областям у Центрі, на Сході та Півдні України. Візуалізована нами "Євромапа" у вигляді мапи – даруйте за тавтологію – це добре ілюструє (всі інфографічні матеріали доступні теж на нашому сайті).

Отож, можемо констатувати: поступово, значно повільніше, аніж би хотілось, часом неохоче, а місцями навіть несвідомо, все європейське проникає у життя та побут українців. Навіть якщо багато українців не завжди усвідомлюють, що складне слово "євроінтеграція" може проявлятись у вигляді цілком практичних речей – нові можливості для конкретних виробників експортувати свою продукцію до ЄС, доступу до навчальних програм Європейського Союзу, автоматизованих соціальних послуг, безпечніших продуктів харчування і кращої якості питної води. Наше завдання – посприяти, щоб таких практичних речей було якомога більше. І щоб якомога більше українців в різних куточках країни почали пізнавати Європу в обличчя. І це обличчя й надалі залишалось переважно привабливим.



P.S.
Дослідження "Євромапа-2" відбувається в партнерстві з Урядовим офісом з координації європейської та євроатлантичної інтеграції та за підтримки USAID ENGAGE та PACT.

Про візит, який справді важливий і гру на гітарі

Після перебування у Києві Держсекретаря Блінкена напрошується лише один висновок: у США досі не зрозуміли, що візити до Києва високопоставлених представників Адміністрації в умовах геноцидної війни вже не є самодостатньою цінністю, якими вони були у мирні та не завжди безхмарні у відносинах із США часи...

Клуб паралізованих страхом і коаліція рішучих

Провальну комунікацію західних лідерів, у якій повністю відсутній елемент стратегічної невизначеності, ми в Центрі "Нова Європа" визначили як одну з топ семи помилок Заходу за два роки великої війни...

Гарантований безпековий самообман

Отже, президент Володимир Зеленський (не кажучи вже про главу його офісу Андрія Єрмака) й далі публічно наполягає на тому, що Україна домовляється з низкою країн-партнерів саме про безпекові гарантії...

Після Брюсселя

У той момент, коли вже європейські партнери і друзі почали приречено розповідати, що нічого катастрофічного не станеться, якщо "чистого" рішення у Брюсселі щодо відкриття вступних переговорів не буде, бо Україна залишається кандидатом на членство (і це ключове), а переговори можна відкрити і в наступному році, ми таки отримали повноцінне "так"...

Про американський список

Чи варта країна, котра має проблеми з корупцією та верховенством права, підтримки США лише тому, що вона є жертвою безпрецедентної за понад півсторіччя військової агресії в Європі? Має, якщо її існуванню як держави загрожує смертельна небезпека...

Емоції, які вбивають довіру. І партнерство з Польщею?

Отже, Україна та Польща на найвищому рівні вирішили винести українсько-польську кризу на трибуну Генасамблеї ООН. Прикро і, зізнаюсь, боляче...