3951
Ласкаво просимо до нового світу американської енергетики
На середньому заході така посуха, що дерева готові підкуповувати собак - так жартували в епоху пилових бур в 1930-х. За останні два тижні Штати побили рекорд за кількістю рекордно спекотних температур. А за останні дванадцять місяців середня температура стала найвищою за весь час ведення статистики в країні - включаючи 1933, найспекотніший рік "палаючого десятиліття". Можливо, погодні боги розгнівалися на Америку? За даними НАСА, дев'ять з десяти найбільш спекотних років на планеті припали на період після 2000 року. І так далі, від однієї статистичної віхи до іншої, поки не доберемося до тривожних висновків: ознаки глобального потепління ще ніколи не були настільки очевидними, а бажання людей вживати заходів ще ніколи не було настільки мізерним. У США ці два висновки особливо впадають у вічі. Але при цьому навряд чи знайдеться інша країна з таким же вражаючим списком виправдань і відмовок.
Несподівано для всіх, Президент Барак Обама в квітневому інтерв'ю журналу Rolling Stone заявив, що має намір зробити проблему кліматичних змін пріоритетною для свого другого терміну. Якщо йому вдасться зберегти за собою місце в Білому домі, і якщо він дійсно має намір дотриматись своєї очманілої обіцянки, йому доведеться зіткнутися з трьома складнощами - коли його обрали президентом, їх або не було, або вони були не настільки серйозними. Малоймовірно, що він створить якусь подобу вуглецевого режиму, оскільки пожежі в Колорадо і посуха в Техасі ясно дають зрозуміти, що будь-яка бездіяльність завдасть шкоди не тільки Америці, а й іншим країнам.
Першою і найменш очікуваною зміною з 2008 року стало перетворення Штатів з нації споживачів на націю виробників. З економічної точки зору, розширення енергетичних горизонтів для Штатів все одно, що манна небесна. Коли Обаму обрали президентом, США імпортували майже дві третини споживаної нафти. Зараз цей показник опустився нижче 50% і продовжує падати. У 2008 році в сфері електрики, як і раніше, безроздільно правило вугілля. Минулого місяця природний газ витіснив його з позиції основного джерела енергії в США. Відкриття і нові розробки Америки настільки глобальні, що дехто говорить про те, що до 2020 року Штати перетворяться на подобу Саудівської Аравії, і будуть видобувати по 15 млн. барелів рідкої енергії на день (в порівнянні з 11 млн. барелів у пустельному королівстві (за даними поточного року)). В основному, це заслуга новаторів з приватного сектора, для яких високі ціни на нафту минулого десятиліття послужили стимулом для винаходу різних способів розробки підземних покладів нафти і сланцевого газу, що раніше вважалися економічно невиправданими. Але де в чому Америці просто пощастило. Не встигнувши вичерпати свої запаси, вона виявила нові, під землею.
Друга зміна - політична. Навіть без глибокої рецесії і подальшого млявого відновлення несподіваний енергетичний достаток допоміг би змінити настрої на ринках. Але в нинішніх умовах він просто вбив на корені всі розмови про кліматичні проблеми (за винятком короткої згадки Обамою в інтерв'ю Rolling Stone). У 2008 році Джон МакКейн, кандидат від Республіканської партії, запропонував план зі скорочення вуглецевих викидів. У 2012 році Ромні воліє взагалі не говорити на цю тему.
Обидві позиції відображають настрої свого часу. Так само як і змінилася риторика Обами. Доля піднесла йому несподіваний подарунок. За даними IHS Cera, що займається дослідженнями в галузі енергетики, тільки лише технологія гідравлічного розриву принесла Штатам 600 тис. нових робочих місць - майже стільки ж держслужбовців на федеральному і місцевому рівнях позбулися роботи з 2009 року. Подумайте, наскільки похмурішою була б картина ринку праці, якщо б не бум в енергетичному секторі. Минулого місяця Рекс Тіллерсон, генеральний директор ExxonMobil, визнав, що глобальне потепління таки не міф, а реальність - гігантська подія для компанії, яка завзятіше від інших доводила протилежне. Він також додав, що в цьому відношенні нам залишається лише пристосовуватися до змін навколо нас. Таким чином, Exxon несподівано став на бік громадської думки. За результатами опитування, проведеного Washington Post/Stanford University, більшість американців вірять в глобальне потепління. У той же час, вони проти вживання обов'язкових заходів у себе вдома, або допомоги іншим країнам в уповільненні цих процесів.
Враховуючи суспільні настрої, вводити податок на вуглецеві викиди - значить, скоїти політичне самогубство. І малоймовірно, що до листопада вони радикально зміняться. Почасти, поразку Демократів в проміжних виборах 2010 року в нижню палату пояснюють ухваленням суперечливого законопроекту Ваксмана-Марке про абсолютне обмеження і торгівлі викидами, який благополучно помер в Сенаті того ж року. Навряд чи Обама захоче повторення такої ж катастрофи на проміжних виборах 2014 року.
І, нарешті, останньою зміною стане логічна. Сама того не бажаючи, з 2007 року Америка скоротила свої викиди більш ніж на 7%. В Європі цей показник знизився майже на 10%. В основному, через зниження економічної активності. Одначе, за даними нового дослідження IHS Cera, більше половини цього скорочення пов'язано з переходом на газ. Штати переживають подобу британського "газового божевілля", що з'явилося після страйку шахтарів у середині 1980-х; це допомагає скоротити обсяг вуглецевих викидів. Але на світовому рівні вони продовжують зростати.
Американці знають про це, і розуміють, що світова економіка в найближчі двадцять років зросте майже в два рази, що призведе до різкого зростання викидів (приблизно на 50% до 2030 року). Навіть якщо Обама візьме зі стелі якусь межу вуглецевих викидів (будучи обраним на другий термін, природно), на світовому рівні її будуть визначати такі країни, як Китай та Індія. Між тим, ті 5 млн. "зелених" робочих місць, колись обіцяних Обамою, благополучно забуті. Тепер нові місця для американців створюються на бурових в Північній Дакоті, Нью Мехіко і Огайо. Листопад вже не за горами, і Обама, судячи з усього, підбирає з них декорації для своєї передвиборчої кампанії.
Едвард Льюc
За матеріалами: forexpf.ru
Поділитися новиною