RU
 

Фітопрепарати для лікування риносинуситу: результати наукових дослідженьРеклама

Корреспондент.biz,  7 травня 2020, 17:45
0
359
Фітопрепарати для лікування риносинуситу: результати наукових досліджень

Лише за рік середньостатистична людина «підхоплює» гострі респіраторні інфекції як мінімум двічі.

Іноді з цими недугами ми стикаємося і зовсім кожен сезон. Здавалося б, до такої частоти ГРІ можна було б звикнути. Однак, не всі знають, що такі звичайні вірусні та бактеріальні інфекції можуть спричинити ускладнення, від яких в свою чергу потрібно лікуватися місяцями, чи навіть роками. Одне з таких ускладнень - риносинусит. Що це? Які методи лікування існують? Який з них безпечніший?

Що таке риносинусит: патогенез і діагностика

Гострий риносинусит (ГРС) являє собою запалення слизової оболонки носової порожнини та придаткових пазух, викликане гострими респіраторними інфекціями. ГРС виникає в наслідок респіраторних інфекцій. У більшості випадків (більше 90%), ГРС викликається вірусною інфекцією (риновіруси, аденовіруси, вірус грипу, і т.п.). Також, існує риносинусит бактеріальної природи, який викликають в основному бактерії Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis і який характеризується тяжким перебігом..

Частота виникнення ГРВІ у дорослих в середньому становить від 2 до 5 випадків на рік, у дітей - майже вдвічі частіше. На схильність до захворювання крім віку впливає клімат, сезонність і ступінь забруднення повітря.

Як при бактеріальній, так і при вірусній респіраторній інфекції, спостерігається однакова картина в симптомах риносинуситу:

• Ускладнення носового дихання і закладеність носа,
• Гнійні або прозорі виділення з носа, які так само можуть стікати по задній стінці глотки,
• Хворобливі відчуття, відчуття стиснення в ділянці обличчя,
• Зниження або втрата нюху,
• У гострих випадках - лихоманка.

Все це протікає паралельно з загальними типовими симптомами респіраторних інфекцій, знайомими кожному з нас: підвищення температури, загальна слабкість і головний біль. У рідкісних випадках можуть бути присутніми і додаткові симптоми як:

• Вушний біль або стискаючі відчуття у вухах,
• Неприємний запах з рота,
• Слабкість і підвищена стомлюваність,
• Зубний біль.

На сьогодні найефективнішим способом діагностування природи виникнення риносинуситу є виявлення самого збудника в носових пазухах - бактерії або вірусу. Однак, бактеріологічне або вірусологічне дослідження вимагає багато часу і в рутинній практиці не використовується. Тому, часто лікарі орієнтуються на наявність як мінімум 2 загальних симптомів, а також враховуючи, що бактеріальні ГРЗ, що викликають риносинусит, виникають вкрай рідко - приблизно в 10% випадків всіх захворювань ГРВІ.

Риносинусит: основні методи лікування

Згідно з останнім Європейським посібником з риносинуситу та поліпозу носа (EPOS 2020), на сьогодні відомі і в тій чи іншій мірі використовуються більше десятка методів лікування і полегшення симптомів риносинуситу вірусного і бактеріального походження. Наукові дослідження щодо найпоширеніших методів показують такі результати (дані з європейського посібника з лікування риносинуситу EPOS 2020 (Fokkens W.J., Lund V.J. , Hopkins C., Hellings P.W., Kern R., Reitsma S., et al. European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020 Rhinology. 2020 Suppl. 29: 1-464)).

Антибіотики при гострому поствірусному риносинуситі:

При 7 подвійних рандомізованих сліпих плацебо-контрольованих досліджень (далі РСПД) серед дорослих було виявлено, що досліджувані препарати (амоксицилін, азитроміцин, доксициклін, пеніцилін) не показали ефективність в лікуванні гострого поствірусного риносинуситу, при цьому, їх застосування може бути пов'язане з численними небажаними наслідками нераціональної антибіотикотерапії. Зазначалося також, що при призначенні антибіотиків вкрай важливим є впевненість в бактеріальній природі захворювання для уникнення появи резистентності до препаратів і побічних ефектів.

Назальні і оральні кортикостероїди при гострому поствірусному риносинуситі:

Дані препарати використовуються для зниження запального процесу. У відомих РСПД, проведених після 1990 року, спостерігалася дію як виключно даних препаратів, так і в комбінації з антибіотиком амоксициліном. 4 з 5 досліджень, включаючи і те, де кортикостероїди приймалися без додаткових антибіотиків, показали зниження симптомів, проте ефект був мінімальний і в цілому загальний стан пацієнтів поліпшувався на незначний термін. Згадується також, що використання даних засобів повинно відбуватися строго за рецептом, а сама виписка кортикостероїдів можлива тільки у випадках, коли це дійсно необхідно.

Місцеві та оральні антигістамінні засоби

Антиалергічні препарати націлені на полегшення закладеності носа, набряклості і зменшення виділення слизу. 4 РСПД не довели ефективність ні назальних спреїв / крапель, ні сиропів або пастилок. Відзначалася помірна ефективність в зменшенні закладеності носа, але не інших симптомів. Більш того, самі дослідження були визначені фахівцями EPOS як низькоякісні. Очевидно, що їх застосування має підставу при наявності алергічного компонента в генезі риносинуситу.

Деконгестанти при риносинуситі вірусної природи

Це препарати від набряклості носа, спрямовані на купірування нежитю. Судинозвужувальні засоби допомагають впоратися із закладеністю носа і покращують якість життя пацієнта. Їх часто прописують лікарі при застуді і грипі, але на сьогодні було проведено лише одне рандомізоване контрольоване дослідження, і воно не стосувалося ефективності деконгестантів саме в лікуванні риносинуситу. Крім того, в раніше проведених дослідженнях було продемонстровано, що судинозвужувальні засоби не впливають на терміни одужання, тому, з огляду на потенційну шкоду (тахіфілаксія, побічні ефекти), їх застосування повинно бути строго регламентовано. У науковому середовищі такої кількості інформації вкрай недостатньо для визначення користі лікарського засобу. У дитячому віці використання назальних деконгестантів рекомендується тільки за призначенням лікаря і тільки в крайніх випадках при гострому вірусному РС.

Назальні промивання сольовими розчинами

Сольові промивання рекомендуються отоларингологами як проти ГРВІ та її профілактики, так і для лікування гострого риносинуситу. Але що ж можна сказати про докази їх ефективності? Було проведено 3 дослідження різного типу, де спостерігалася дія розчинів різної концентрації. Так само порівнювалася ефективність дозування, наприклад, легкого промивання по 10 ml двічі в день і промивання на 250 ml двічі в день. Висока ефективність ні першого, ні другого варіанту промивання не підтвердилася. В одному з них була продемонстрована деяка перевага промивання носа великим об'ємом розчину перед іригацією невеликим об'ємом за наявності рясного гнійного секрету Більш того, 2 дослідження з 3 відзначені фахівцями як «відносно незначні», а те, що залишилося, і зовсім як «занадто мале», якість отриманих даних низька. Таким чином, поки не можна надавати порад щодо лікування риносинуситу даним методом.

Інгаляції парою / теплим повітрям

Парові інгаляції часто прописуються в якості доповнення до лікування респіраторних захворювань. Але вони бувають ефективні лише при інфекціях нижніх шляхів дихального тракту. Контрольованих наукових дослідженьдії парових інгаляцій при гострому риносинуситі на сьогодні не виявлено, що не може говорити про ефективність даної процедури при вищезгаданій хворобі.

Фізичне втручання (ультразвук)

Було знайдено рандомізоване дослідження терапії риносинуситу ультразвуком. Група з 48 випробовуваних була розділена на 2 частини: контрольна група приймала антибіотик амоксицилін протягом 10 днів, експериментальна група отримувала ультразвукове лікування 4 дні поспіль. В цілому істотної різниці між групами помічено не було, однак серед тих, хто проходив ультразвукову терапію відзначалося значне зниження болю (на 95%) в області обличчя. Через відсутність групи, яка б отримувала плацебо, з цього дослідження неможливо зробити однозначних висновків.

Гомеопатичні препарати

Було виявлено 2 рандомізованих дослідження з плацебо-контролем щодо застосування гомеопатичного препарату при пост-вірусному риносинуситі. У ці роботи включалися пацієнти з тривалістю симптомів від 3 до 8 днів, що не відповідає критеріям пост-вірусного риносинуситу. Крім того, було виявлено одне дослідження, що оцінює ефект гомеопатичного засобу (sinfrontal), яке демонструє значне зменшення симптомів і радіографічне поліпшення в порівнянні з плацебо, проте, на підставі обмеженого числа доказів користі, керуюча група EPOS2020 не може дати чітких рекомендацій щодо застосування гомеопатії для лікування гострого поствірусного риносинуситу.

Фітопрепарати

Препарати рослинного походження активно досліджуються, так само як і проводиться пошук активних компонентів з лікувальними властивостями. На сьогодні існують десятки досліджень деяких фітопрепаратів, які підтверджують ефективність лікування риносинуситу. Кілька з таких досліджень були проведені для вивчення ефективності та безпеки німецького рослинного препарату Синупрет. EPOS 2020 (Європейське керівництво з лікування риносинуситу), рекомендує застосування препарату Синупрет для лікування гострого синуситу і наводить 5 таких досліджень: Fokkens W.J., Lund V.J. , Hopkins C., Hellings P.W., Kern R., Reitsma S., et al. European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020 Rhinology. 2020 Suppl. 29: ст. 7-8; 94-95.
Найбільш показове з них було проведене за всіма правилами доказової медицини і стосувалося лікування гострого вірусного риносинуситу, який зустрічається більше ніж в 90% всіх випадків даного захворювання. У ньому, 294 пацієнта приймали Синупрет Екстракт по 1 таблетці 3 рази на день протягом 14 днів. Група порівняння (295 пацієнтів) отримувала пустушку, яка лише зовні імітує Синупрет. В результаті дослідження було доведено, що застосування препарату Синупрет значно прискорює регресію таких симптомів риносинуситу, як закладеність носа, виділення з носа та стікання слизу по задній стінці глотки, лицьовий і головний біль. В середньому, прискорення полегшення симптомів було на 3,8 днів. Частота переходу нежиті в затяжний перебіг (тривалість більше 10 днів) у пацієнтів, які отримували Синупрет, була більш ніж в 2 рази нижче в порівнянні з пацієнтами, які отримували плацебо.

В інших дослідженнях було показано, що застосування Синупрету також значно скорочує ризик переходу вірусного риносинуситу у важкий бактеріальний риносинусит, який вимагає лікування антибіотиками (часто навіть в умовах стаціонару).

Тож, при мінімальних побічних ефектах, без шкоди для мікрофлори і організму в цілому, фітопрепарат Синупрет (компанія Біонорика) відрізняється доведеною ефективністю в боротьбі з риносинуситом.

Фітопрепарат Синупрет німецької компанії Біонорика

Німецька фармацевтична компанія Біонорика із самого моменту свого заснування в далекому 1933-му році комбінує передові наукові досягнення медицини з давно відомими лікувальними властивостями рослин. Цей підхід компанія назвала «фітоніринг» ( «phytos» - рослина + «інжиніринг» - технічна розробка).

Метою розробки рослинних препаратів Біонорики, в тому числі і Синупрету, є надання безпечних лікарських засобів з доведеною ефективністю на рослинній основі. Так, лікарські засоби німецького виробника відрізняються відсутністю значних побічних ефектів у порівнянні із синтетичними препаратами або антибіотиками.

Препарат Синупрет - це комплексний рослинний препарат для лікування запалень верхніх пазух носа. Діючими речовинами препарату є стандартизовані за змістом ключових біологічно активних речовин компоненти лікарських рослин: квіток первоцвіту з чашечкою; квіток бузини чорної; кореня генциани; трави щавлю та трави вербени. Біологічно активні речовини лікарських рослин у складі Синупрету надають комплексний вплив на патологічні процеси, що лежать в основі риносинуситів: підвищують транспорт іонів хлору в назальний секрет, що призводить до збільшення в його складі води і активації транспортної функції слизової оболонки; пригнічують надлишкове запалення, що призводить до зняття блокади співусть, що з'єднують порожнину пазух з носом і полегшення носового дихання. Придушення розмноження широкого спектру респіраторних вірусів має значення в перші дні захворювання оскільки дозволяє мінімізувати ступінь вірусного пошкодження захисних механізмів слизової оболонки.

Різні форми препарату Синупрет розраховані на різні вікові категорії пацієнтів, характер і особливості захворювань верхніх дихальних шляхів. Синупрет випускається в наступних формах:

• Краплі,
• Сироп,
• Таблетки
• Екстракт,
• Таблетки Форте.

Найефективніший спосіб уберегти себе і близьких від ГРВІ та їх ускладнень у вигляді риносинуситу - зміцнення імунітету. Для цього ВООЗ рекомендує регулярно і збалансовано харчуватися, дотримуватися гігієни сну і бадьорості, підтримувати достатній рівень фізичної активності. Але ніхто не застрахований від хвороб у міжсезоння або під час епідемії. Тому, обирайте безпечні і перевірені засоби на рослинній основі для лікування захворювань і запобігання неприємних ускладнень в майбутньому. Будьте здорові!

 
 Реклама лікарського засобу

Перед використанням обов’язково ознайомтесь з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем.
СИНУПРЕТ® таблетки, вкриті оболонкою, № 50. Р.П. № UA/4373/01/01 від 06.04.2016
СИНУПРЕТ® краплі оральні по 100 мл у флаконі.  Р.П. № UA/4373/02/01 від 31.03.2016
СИНУПРЕТ® ЕКСТРАКТ таблетки, вкриті оболонкою № 20. Р. П. № UA/15267/01/01 від 15.08.2016
СИНУПРЕТ® сироп по 100 мл. Р. П. № UA/4373/03/01 від 24.07.2015
СИНУПРЕТ® ФОРТЕ таблетки, вкриті оболонкою, № 20. Р. П. №  UA/4373/04/01 від 24.07.2015
Виробник Біонорика СЕ (Німеччина).
ТОВ «Біонорика», 02095, м. Київ, вул. Княжий Затон, 9, тел.: (044) 521-86-00, факс: (044) 521-86-01, e-mail: [email protected]

 
ТЕГИ: болезнилечениелекарства
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Загрузка...