Як вивести економіку України з тіні - думка експертів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як вивести економіку України з тіні - думка експертів

Казна та Політика
1508
В Україні один із найвищих у Європі рівнів тінізації економіки. Зарплати платять у конвертах, підприємці занижують оборот, щоб залишатися на “єдиному податку”, а десятки тисяч керівників підприємств оформляються на мінімалку.
Про це пише OBOZREVATEL.
В Україні за найскромнішими підрахунками в тіні перебуває 846 млрд грн (дані НБУ з посиланням на дослідження EY). Це четверта частина всієї економіки. Ексміністр соцполітики Андрій Рева вважає, що реальний рівень тіні становить 40%.
Якби рівень тіні різко скоротити, зарплати вчителів, медиків можна було б підвищити, з’явилися б кошти на гарантовані державою дешеві кредити, будівництво доріг, стимулювання створення високооплачуваних робочих місць, гідні пенсії.
Без суворого контролю з боку влади, перевірок і великих штрафів навести порядок не вдасться, впевнені опитані експерти. З одного боку, держава повинна створити можливість і стимул платити чесно: максимально спростити адміністрування, боротися з корупцією та створювати рівні можливості для бізнесу, а з іншого – зробити так, щоб не платити податки стало дорожче, ніж платити, пояснює аналітик Єгор Комов.
З такою ж думкою погоджується і ексміністр соцполітики Андрій Рева. “Потрібні радикальні дії до тіньовиків. Це повинні бути жорстокі дії. Ми до коронавірусу втратили 500 тисяч платників ЄСВ. З коронавірусом це вже мільйон. На мільйон менше платників. Вони пішли в тінь, тільки-но скасували штрафи”, – розповідає Рева.
Про єдиний податок
В Україні кілька мільйонів осіб зареєструвалися як фізособи-підприємці і платять єдиний податок. Наприклад, підприємці третьої групи можуть мати оборот до 7 млн грн на рік, платити лише 5% єдиного податку і 1100 грн ЄСВ.
Андрій Рева пропонує “почистити” списки тих, хто має право перебувати на єдиному податку. Залишити в ньому тільки тих, хто дійсно потребує підтримки, інших же перевести на загальну групу.
Про зарплати у конвертах
Ще торік “Слуги народу” (з ініціативи голови профільного комітету Данила Гетманцева) різко знизили штрафи за порушення трудового кодексу, зарплати в конвертах і неоформлених працівників. У результаті кількість тих, хто отримує в конвертах, зросла.
Водночас, як зазначає Андрій Рева, загальне податкове навантаження (якщо рахувати від тієї суми, яку потрібно закласти в зарплатний фонд) становить усього лише 34%, тоді як у деяких європейських країнах платять і більше ніж 50%.
Читайте важливі новини та поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr 🤫
За матеріалами:
Обозреватель
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас