5 грудня 2020, 15:21

Будапештський меморандум: історія першого політичного програшу Незалежної України

Сьогодні річниця Будапештського меморандуму – першої української зовнішньополітичної капітуляції.

Його підписали 5 грудня 1994 р. на саміті ОБСЄ. США, Великобританія та РФ схвалили приєднання України до "Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", зобов'язуючись при цьому поважати її незалежність та "наявні кордони".

Тоді наші "партнери" свідомо ввели в оману українських дипломатів (або ті, зачаровані іноземними президентами-підписантами, пропустили ключову річ). В англійському варіанті тексту щодо безпеки України використано слово "assurances". Його переклад українською звучить як "запевнення", "обіцянки", а не "гарантії". Таким чином ми розміняли третій у світі ядерний потенціал на "запевнення".

Меморандум підписував від нашої держави вже Кучма як Президент України, але основи для ядерного роззброєння заклав саме Кравчук.

Вони обидва відповідальні за цей злочин перед Державою і Нацією. Символічно, що після участі в організації першої капітуляції, вони обидва стали активними учасниками й в сумнівному для України Мінському процесі.

У 2020 р. в розпал дискусій про наслідки Будапештського меморандуму для України, Кравчук запропонував розглянути можливість створення фонду відновлення Донбасу з незрозумілими джерелами фінансування за рахунок міфічних компенсацій: "Почнемо з Будапештського меморандуму. Україна тоді склала ядерну зброю, 175 ракет. На кожній ракеті стояло по 5 боєголовок, загалом – більше 1 000. Кожна шахта коштувала 1 млрд доларів, тих доларів, зараз це близько 300 млрд".

Кравчук запізнився зі своїми пропозиціями на 17-18 років – під час перемовин на початку 90-х треба було відстоювати цю позицію, а не просувати її на сміх людям сьогодні.

Окрім того, саме за Кравчука відбувалися непоодинокі випадки неконтрольованого та незаконного переміщення озброєння, боєприпасів, військової техніки та майна ЗСУ до Російської Федерації.

Один із них стався за два роки до Меморандуму. Шостого травня 1992 року в Росію вивезли 2 883 тактичних ядерних зарядів за так звану "компенсацію".

За висновками Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яку проводили щодо фактів розкрадання в ЗСУ та підриву обороноздатності держави у період з 2004-2017 рр., базис і систему руйнації та розкрадання ЗСУ створили за часів президентства Кравчука у 1991-1994 рр.

Сьогодні впевнено можна казати: добровільна здача ядерної зброї за папірець була помилкою.

Що далі?

Україна має ініціювати Будапештський формат перемовин щодо деокупації окупованих територій і вийти з Мінського формату, який давно втратив свій сенс.

Ми маємо чітко поставити перед державами-підписантами Будапештського меморандуму вимогу впровадження дієвих санкцій проти РФ (наприклад відключення її від банківської системи SWIFT чи повну заборону на імпорт російських товарів) або ж надати Україні летальне озброєння та союзницькі гарантії для самостійної деокупації окупованих територій.

Якщо ж у відповідь ми отримуємо чергові "запевнення" – варто розпочинати відновлення ядерного потенціалу України.

Міжконтинентальні ракети з ядерними боєголовками нам не потрібні – цілком вистачить РСМД. Адже наш ворог не за океаном, а під боком.

Історія з Будапештським меморандумом вчить нас, що насправді сила є опорою для права, а не навпаки.

"Визнання ОРДЛО": чого чекати від Путіна і на що сподівається Зеленський

Звернення Держдуми до президента Росії Путіна, яке ще в січні було ініційовано комуністами, а вже направлене йому на підпис, проливає деяке світло на ті події, які ми спостерігали довкола України з кінця листопада...

Черговий ''Гетьман'' піднімає Армію з колін. Або виступ Зєлєнського в Раді

Відчуваю, що скоро в ОП треба буде вводити окрему посаду – перекладач із зеленської на загально людську. Той спіч, який ми сьогодні почули, більше схоже на марення, ніж на повноцінну промову Верховного Головнокомандувача...

Стан українського оборонно-промислового комплексу та війна з Росією: диверсія чи саботаж?

Минулої суботи взяв участь у дуже корисному та своєчасному заході – національному круглому столі "Єдність народу. Захист демократії. Безпека держави", організованому в рамках Київського безпекового форуму...

Оборонний бюджет та депутатські субвенції

Враховуючи зростання напруженості на кордонах України, наша держава має терміново вживати заходи щодо посилення свого оборонного потенціалу. Попри бадьорі заяви чинної влади про нашу готовність до будь-яких сценаріїв, нам вже зараз необхідно шукати додаткові ресурси всередині країни для збільшення оборонного бюджету...

ДОЗ-2021: Рахункова палата проти Міністерства оборони

14 вересня Міністерство оборони України оприлюднило на своєму сайті заяву щодо інформаційної кампанії навколо виконання Державного оборонного замовлення...

"З бліднажа за ґрати": історія про тих, хто не зламався

Буває, на життя людини випадає важке випробування. Деяким "везе", і таких випробувань у їхньому житті декілька. Є чоловіки, яким у вік тіктоків, Грет Тунберг і всього "прогресивного" довелося пройти через вічні Війну і Тюрму...