Дві форми пенсійної реформи: чому молоді українці можуть залишитися без пенсій — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Дві форми пенсійної реформи: чому молоді українці можуть залишитися без пенсій

Особисті фінанси
10451
В Україні вкотре збираються запровадити особисті накопичувальні пенсійні рахунки. До парламенту подано кілька законопроектів, найбільш значущими є два – №2683 “Про обов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення” та №4408 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про накопичувальну професійну пенсійну систему (так звані списки №1 і №2). Нову пенсійну систему хочуть прийняти до кінця року.
Що запропоновано в цих документах і якими можуть бути наслідки їх прийняття.
Що пропонується. Головне в законопроекті №2683 – хто і як буде фінансувати накопичувальні пенсії працівників, і де будуть знаходитися накопичені кошти.
Фінансування рахунків: мінімум – 1% від заробітку працівника, плюс 2% до єдиного соцвнеску (ЄСВ) з роботодавця, всього 3%. Якщо працівник вибирає розмір відрахувань на особистий накопичувальний рахунок, який дорівнюватиме 2% від його заробітку, то роботодавець зобов’язаний платити додатково 3%; якщо 3%, то роботодавець зобов’язаний платити 4%; якщо 4% і більше, то роботодавець зобов’язаний платити 5%. Багато роботодавців, наприклад, ресторатори, кажуть, що в таких умовах вони не виживуть.

Як оформити договір з недержавним ПФ

Але зберігатися гроші будуть не в Пенсійному фонді України, а в приватних фондах, які отримають обов’язкову державну сертифікацію. Відповідно, фонди матимуть доступ до “довгих” грошей українців, і вкладатимуть їх на власний розсуд. При цьому держава збереження пенсій в цих фондах зовсім не гарантує. Законопроект №4408 стосується доплати до пенсій тим, хто трудиться в особливо тяжких умовах (список професій №1) та у тяжких умовах (список №2). Це шахтарі, гірники, металурги, робочі хімічних підприємств, всього кілька сотень професій. Зараз цим людям платять підвищені пенсії з Пенсійного фонду. Роботодавець муститиме платити за кожне нинішнє робоче місце зі шкідливими і тяжкими умовами праці підвищений відсоток ЄСВ: +15% по робочому місцю з шкідливими умовами і +7% по робочому місцю з тяжкими умовами. У підсумку по робочих місцях з шкідливими умовами ставка ЄСВ становитиме 37%, по робочих місцях з тяжкими умовами – 29%.
Але в умовах поглиблення кризи підприємства не можуть платити додаткові гроші. За 9 місяців 2020 року фінансовий результат (до оподаткування) підприємств України становив 93,3 млрд грн, що в 3,7 рази менше, ніж за аналогічний період 2019 р. А збиткові підприємства отримали збитків на 318,5 млрд грн, що в 2,8 рази більше, ніж за 9 місяців 2019 р.
Які ризики. Малопрогнозовані ризики однакові для обох законопроектів. Головний з них – немає гарантії, що нинішні 35-річні, на яких розрахована накопичувальна пенсійна система, не залишаться через 25-30 років без пенсій через те, що їхні гроші знеціняться або будуть вкрадені. Невідомо, що буде в Україні через чверть століття. У кращому випадку, нинішні 35-річні отримають сильно знецінені інфляцією пенсії, в гіршому – залишаться без пенсій. Ні механізми індексування інфляції, ні захист заощаджень на рівні держави не передбачені.
Експерти відзначили, що в Україні за 20 років так і не з’явився масовий успішний досвід роботи добровільної системи недержавного пенсійного забезпечення (третій рівень). Навпаки, доведена неспроможність накопичувальної пенсійної системи бути привабливою для роботодавців і найманих працівників без примусу з боку держави.
Читайте важливі поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас