19:22 13.05.2019

США погрожують ЄС санкціями в разі розвитку низки європейських оборонних проектів

3 хв читати
США погрожують ЄС санкціями в разі розвитку низки європейських оборонних проектів

Пентагон попередив ЄС про можливість політичних і торговельних наслідків у разі, якщо Брюссель буде, як і раніше, націлений на розвиток європейських проектів у сфері озброєння, не беручи до уваги інтереси третіх країн, зокрема і США.

"США глибоко занепокоєні ухваленням Регламенту європейського оборонного фонду і загальними умовами Постійного структурованого співробітництва у сфері оборони", - йдеться в посланні, направленому голові європейської дипломатії Федеріці Могеріні заступником держсекретаря США Еллен Лорд. До документа, датованого 1 травня, отримала доступ іспанська газета "Паїс", яка опублікувала його в понеділок.

На думку держдепартаменту, продовжує "Паїс", ці проекти "припускають драматичний крок назад після трьох десятиліть поглиблення інтеграції в трансатлантичній оборонній промисловості".

У документі держдепу, зокрема, йдеться про те, що розвиток оборонних потужностей ЄС "у такий спосіб, що він дублює військові системи, які не є взаємозамінними, лише витрачає мізерні оборонні ресурси та породжує непотрібне суперництво між НАТО і ЄС".

"Очевидно, що якщо США запровадять відповідні аналогічні обмеження, їх неприхильно сприймуть колеги і союзники в Європі. Ми не хотіли б вдаватися до цього в майбутньому", - зазначила Е.Лорд, додавши, що це рішення спричинило б багатомільйонний ефект для європейських підприємств.

У Вашингтоні вважають, що "це може завдати шкоди не лише конструктивним відносинам між НАТО і ЄС, а й потенційно відновити суперечливі дискусії, які переважали 15 років тому в контактах (ЄС і США) щодо європейських оборонних ініціатив".

США наполягають, щоб проекти європейських документів було змінено у такий спосіб, щоб із них було видалено умови, що стосуються інтелектуальної власності й контролю за експортом, а також пункт про право на вето, що дає змогу країні, яка веде той чи інший проект, запрошувати до співпраці ті підприємства, які вона хоче.

"До введення цих текстів у дію, ми закликаємо переглянути їх з урахуванням наших взаємних довгострокових цілей для трансатлантичного партнерства у сфері безпеки. У разі незначних змін наше занепокоєння може знову зрости", - наголошується в документі держдепу.

"Ми стоїмо перед явним конфліктом інтересів", - прокоментував газеті ситуацію один із керівників Інституту стратегічних міжнародних досліджень "Елькано" Луїс Симон. Він нагадав, що "оборонна промисловість США має сильні позиції на європейському ринку".

"І США, бачачи перші кроки європейської оборонної політики, якими б крихітними вони не були, розглядають їх як потенційну загрозу своєму домінуванню, і на європейському ринку, і в третіх країнах", - продовжив він.

Реакція США надійшла незабаром після того, як 18 квітня Європейський парламент відзначив позитивні перспективи створення Європейського оборонного фонду з обсягом фінансування в 13 млрд євро на період 2021-2027 рр. Крім того, Вашингтон виступає і проти Постійного структурованого співробітництва у сфері оборони, в рамках якого 25 країн ЄС почали розвивати 34 проекти у сфері озброєнь, зазначає "Паїс".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Туреччина підтримала надання Україні зброї, але виключила участь НАТО у війні

Китай підтвердив відмову брати участь у Глобальному саміті миру і заявив, що буде "продовжувати на власний розсуд просувати мирні переговори"

Санкції країн G7 і ЄС проти РФ і КНДР за постачання зброї були скоординованими

МЗС України засудило недружні заяви прем'єр-міністра Грузії про Революцію гідності

Соцопитування: лише 29% опитаних українців довіряють Раді, громадяни хочуть, щоб парламент більше опікувався питаннями оборони та безпеки

У складі нової Єврокомісії Угорщина не отримає портфеля з питань розширення та політики сусідства - ЗМІ

США розраховують визначитися з наступником Столтенберга до саміту НАТО

Стефанчук: Згідно з Конституцією Зеленський буде президентом до вступу на посаду новообраного президента

Рада ЄС оголосила пріоритети Євросоюзу у сфері безпеки й оборони, серед головних цілей – підтримка України

Стефанішина обговорила зі Столтенбергом очікування і підготовку до майбутнього саміту НАТО у Вашингтоні

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА