19365
Долару оголосили смертний вирок
Віктор Янукович з допомогою Нацбанку України (НБУ) має намір знизити внутрішній попит на долари США, побоюючись можливої девальвації гривні. В Адміністрації Президента (АПУ) "Мінфіну" заявили, що зараз розглядаються різні методи дедоларизації української економіки. Зокрема, метод стимулювання кредитування та розрахунків за торговельними операціями у гривні. Експерти стверджують, що уряд не має часу на ринкові способи боротьби проти американського долара, тому будуть використовуватися лише адміністративні. У цьому випадку, на їхню думку, держава повинна діяти максимально делікатно, щоб уникнути паніки серед населення, у якого на руках майже $65 млрд.
Як повідомив "Мінфіну" керівник головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату АПУ Роман Жуковський, зараз на порядку денному стоїть кілька варіантів зменшення доларової маси в економіці країни. "Було доручення президента, і НБУ отримає його копію. Можу лише сказати, що тема зменшення доларизації обговорювалася досить давно. Розглядалася безліч варіантів, починаючи від стимулювання переведення валютного банківського кредитування в гривню, і закінчуючи стимуляцією продажу товарів, деноміновано розрахунки в доларах", - поділився з "МФ" Жуковський. "Є низка методів, і є професійний регулятор (НБУ), який повинен визначити їх комбінації".
Примітно, що завдання зниження доларизації економіки стоїть з моменту проголошення незалежності України. Це пов'язано з високими ризиками валютної нестабільності, які загрожують всій банківській системі. Але ключовими негативними факторами, що випливають із доларизації, є висока питома вага тіньової економіки. За даними "Мінфіну", з початку 2011 року українці купили в банках іноземної валюти на $7 млрд. більше, ніж продали в обмінниках. З них близько $3 млрд. повернулося в банки через депозити і погашення валютних кредитів, решта суми пішла на обслуговування тіньового сектора і залишилася на руках у людей. При цьому в останні 10-12 місяців тіньовий сектор економіки формує основний попит на готівкові долари і євро.
Криза в США змушує позбуватися долара
Необхідність прискорення процесу дедоларизації стала найбільш актуальною на тлі нещодавнього зниження кредитного рейтингу США і можливого зниження курсу долара протягом цього року відносно ключових резервних валют на 12-13%.
Світова економіка продовжує знижувати обсяги резервів у доларах США і поступово збільшує резерви у валютах інших країн (японська ієна, швейцарський франк) і в дорогоцінних металах, таким чином диверсифікуючи свої резерви. Крім того, висока доларизація економіки робить валютні залучення більш популярними серед всіх позичальників, включаючи уряд. "Це ставить державу під систематичний валютний ризик у разі виникнення кризових явищ у світовій економіці", - підкреслив Мар'ян Заблоцький з "Ерсте Банку".
Однак основна мета спільних дій уряду і НБУ пов'язана з посиленням контролю над девальвацією гривні. "Контрольована девальвація для підтримки вітчизняного експорту дозволить пом'якшити наслідки другої хвилі кризи, в разі її настання", - сказав керівник аналітичного департаменту ІГ ТАСК Андрій Шевчишин.
Роман Мацукатов з РА Credo-Line стверджує, що до ослаблення гривні призводить, з одного боку, політична невизначеність, постійне бажання уряду фінансувати свої витрати за рахунок допемісії. "А з іншого боку, стабільний донедавна і вільно конвертований долар. Ці фактори штовхають економічних суб'єктів на зберігання своїх цінностей і здійснення взаєморозрахунків саме в доларах", - упевнений він.
Шляхи дедоларизації
Експерти стверджують, що методи зменшення доларизації можуть носити адміністративний і економічний характер, або поєднуватися.
При цьому, на їхню думку, враховуючи, що ситуація на світових ринках з кожним днем набуває все більш загрозливого характеру, з великим ступенем ймовірності будуть використовуватися адміністративні методи. Приміром, заборони, обмеження, експропріації, які краще спрацьовують в умовах обмеженого часу, але мають довгострокові економічні та соціальні ризики. "Це буде зниження гривневої ліквідності, яку ми спостерігаємо останнім часом, для зняття тиску спекулятивних купівель. Також обмеження валютних операцій на споживчому ринку кредитування, підвищені вимоги і обмеження на валютні позиції у банківському секторі, обмеження щодо реалізації валютної виручки експортерами, зниження рівня готівкових операцій", - розповів Андрій Шевчишин.
Начальник управління менеджменту ринкових і операційних ризиків "Промінвестбанку" Олексій Філіппов припускає, що можуть посилитися вимоги до проведення валютних операцій і формування резервів. "Але майже з 100% упевненістю можна сказати, що валютне кредитування фізичних осіб буде повністю заборонено", - сказав він.
Голова правління "Піреус Банку" (Україна) В'ячеслав Коваль упевнений, що для українських реалій найбільше підійде змішаний спосіб дедоларизації. "Могли б використовуватися в основному методи економічного характеру з невеликим переліком адміністративних заходів. Головне - внутрішня стабільність і відповідальність уряду", - сказав "МФ" банкір.
До економічних методів, зокрема, відносять зниження інфляції, збільшення прозорості податкової політики, зниження дефіциту бюджету, усунення диспропорцій зовнішньої торгівлі, поліпшення інвестклімату країни. "Найбільший же ефект мало б відновлення довіри населення до гривні як валюти накопичення, однак цього дуже складно добитися в короткостроковій перспективі, тому що українці ще дуже добре пам'ятають осінь 2008 року і вважають за краще зберігати заощадження в іноземній валюті", - міркує Олексій Філіппов.
При цьому Мар'ян Заблоцький впевнений, що держава мусить спрямувати зусилля на зменшення тіньової економіки. "Зараз економіку обслуговує величезна кількість готівкових доларів і гривень, в чому не буде ніякої необхідності в разі зменшення тіньового сектора, який становить близько половини офіційного ВВП", - поділився він з "МФ". Наступним кроком, на його думку, є підвищення надійності банківської системи та запровадження більш гнучкого обмінного курсу гривня/долар. "Зараз у населення на руках є близько $65 млрд. готівкової валюти. Поступово завойовуючи довіру населення до фінансових установ, можна перевести частину цих коштів на банківські рахунки", - вважає він. Більш гнучкий курс гривні змусить зберігати більшу частину заощаджень у гривні, щоб уникнути валютних ризиків і великої різниці між курсом купівлі та продажу валюти, коли курс міняється щодня.
Учасники ринку найбільше побоюються, що уряд може почати діяти дуже жорстко, наприклад, обмежити обсяг валюти, який фізична особа може купити в банку. В такому випадку ефект буде зворотним - населення в паніці кинеться купувати валюту на "чорному ринку" і різко "обвалить" курс гривні.
Марк Поллок
За матеріалами: Мінфін.com.ua
Поділитися новиною