7 вересня 2018, 10:39

Якою ми хочемо бачити Україну за 5 років

Вже майже 5 років тривають реформи. Нова хвиля держслужбовців – бізнесменів, громадських активістів, журналістів – кинулись рятувати країну, що чудом встояла над прірвою.

Ми разом готували концепції та законопроекти і потрохи змінювали систему.

Але зараз прийшов час визначитись – якою ми хочемо побачити Україну через наступні 5 років, які великі ініціативи і плани нам потрібні?

Тактично цього тижня розпочався новий політичний сезон, який слід не згаяти. Стратегічно – до нового року ми почуємо багато ідей і програм. В перші місяці 2019 року вони стануть основою кампаній кандидатів в президенти. А влітку на їх основі змагатимуться партії та кандидати в прем'єри.

Але чи готові ми, ті, хто хоче змінити життя в країні на краще, до цього важливого періоду? Чи є в нас чітке бачення, чого ми хочемо досягти і в якій перспективі? Які наші пріоритети на найближчий рік і на п'ять років?

Ми в Центрі економічної стратегії поставили перед собою перше завдання з піраміди завдань – сформулювати бачення економіки та економічної політики для країни за п'ять років.

Основа нашого бачення – добробут та процвітання України та громадян, що реалізується через стійке інклюзивне економічне зростання.

Ми вважаємо, що у 2023 році Україна має досягти наступних індикаторів та структурних перетворень:

1. Ефективність врядування в Україні оцінюється за індексом World Governance Indicators на рівні, середньому для країн регіону.

2. ВВП щороку зростає не менше, ніж на 5% на рік. ВВП на душу населення становить понад 5000 доларів.

3. Стабільне макроекономічне середовище. Інфляція стабільна нижче 6%, курс гривні гнучкий.

4. Кредитний рейтинг України підвищили до найвищого з "спекулятивних" рівнів – ВВ+, наступна сходинка – "інвестиційний" рейтинг.

5. Український фінансовий сектор інтегровано до загальноєвропейського, українці мають змогу користуватися послугами, доступними європейцям через діючий режим внутрішнього ринку у сфері фінансових послуг.

6. Більшість державних підприємств та усі державні банки приватизовані. Ті, що залишились у державній власності, управляються відповідно до найкращих практик корпоративного управління та рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку.

7. Скасовано мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, ринок землі працює. Серед тих, хто обробляє землю, зростає частка власників, натомість частка орендарів зменшується. Зростає кредитування під заставу землі. Як наслідок, зростають інвестиції, збільшується кількість робочих місць на селі.

8. Ринки транспорту та електроенергії лібералізовано та демонополізовано. Кількість операторів на кожному інфраструктурному ринку – більше п'яти. Запроваджено конкурентні принципи тарифоутворення в електроенергетиці та на транспорті. Усі заявки бізнесу та населення на підключення/приєднання до транспортної інфраструктури та електромереж задовольняються вчасно. Понад 90% населення охоплені регулярними послугами доступних пасажирських перевезень.

Зараз час єднатися навколо ідей. Нехай ці вісім пунктів стануть основою до для цього.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Як економіка пережила перший рік війни, і що на нас очікує наступного року?

2022 рік, рік повномасштабної війни Росії проти України, яскраво показав всі сильні і слабкі сторони української економіки. Багато з сильних сторін стали наслідками реформ, проведених за попередні вісім років...

Зниження податків під час війни. На жаль, не на часі.

Вчора відбулося чергове засідання Економічного штабу, створеного Міністерством економіки та Офісом Президента України. Ростислав Шурма, заступник керівника ОПУ, представив нам з колегами концепцію податкової реформи 10-10-10...

У мерів-популістів замість антивакцинаторів страждають діти і батьки

Вже другу хвилю пандемію ковід-19 головним ворогом українських дітей і батьків стають популісти у місцевій владі. Навесні цього року мер Києва Віталій Кличко на три тижні відправив дошкільнят і молодших школярів додому, хоча чинна на той момент урядова постанова по карантин дозволяла їм далі навчатися навіть в "червоній" зоні...

Кличко проти маленьких киян

Третій президент України Віктор Ющенко прославився виразом "маленькі українці". Тільки Віктор Андрійович точно знає, що під цим він мав на увазі...

Догана Зеленському

Вчора Рада Національного банку України оголосила догану та висловила недовіру членам Правління НБУ Катерина Рожковій та Дмитру Сологубові. Це останні два члени Правління НБУ з команди, яку в 2014-15 рр...

Влада хоче жити в борг. Це доб'є економіку

Вчора заступник міністра фінансів України Роман Єрмоличев заявив, що уряд планує дефіцит держбюджету на рівні 6% ВВП у 2021 році, 4,5% у 2022 році та 3% у 2023 році...