"Жорстка" Росія переманює українських автовиробників — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Жорстка" Росія переманює українських автовиробників

1964
Росія вводить новий податок на автомобілі. Минулого тижня Державна Дума Російської Федерації схвалила в другому читанні законопроект про введення утилізаційного збору на нові і старі машини в розмірі 609-1370 доларів за транспортний засіб (залежно від об'єму двигуна). Дана ініціатива російської влади вдарить по українських автомобілебудівниках, які продають свою продукцію в Росію, Білорусь і Казахстан. На тлі цього невміння (чи небажання) України захистити інтереси своїх виробників, а також стагнація на внутрішньому авторинку, змушує вітчизняні компанії переносити виробництва в Росію.
Для своїх і для чужих
Закон про введення утилізаційного збору вступає в силу в Росії з 1 серпня 2012 року. "Збори передбачається стягувати при випуску нових, а також вживаних автомобілів, навантаження з утилізації повністю ляже на виробників та імпортерів, тобто буде закладатися у вартість машин. І тільки у випадках імпорту одиничних транспортних засобів збір буде сплачуватися фізичною особою", - пояснив перший заступник голови думського комітету з промисловості Володимир Гутенєв.
Таким чином, це призведе до підвищення цін на іномарки на території РФ, так як для автомобілів російського виробництва і для імпортних авто будуть діяти різні умови. Ці нововведення негативно позначаться на українських компаніях, що експортують машини в Росію, адже після введення цього збору їм стане складніше конкурувати на російському ринку з місцевими автовиробниками.
Українські виробники втратять російський ринок
Як повідомила старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital Таїсія Шепетко, українські виробники автомобілів "Богдан Моторс", "УкрАвто" та "АвтоКраз" експортують близько 40% своєї продукції на російський ринок, а це близько 8201 автомобіля або 39,0% загального обсягу за чотири місяці 2012 року. Введення утилізаційного збору в РФ негативно відіб'ється, зокрема, на компанії "Богдан Моторс", яка реалізує більше половини своєї продукції в Росію під торговою маркою "Богдан" (близько 5250 автомобілів або 75% загального обсягу випуску за п'ять місяців 2012 року). "Компанія зіткнеться з додатковою конкуренцією з боку російських і закордонних виробників авто, які здійснюють діяльність в низькобюджетному сегменті (до 10 тисяч дол./авто), де споживачі дуже чутливі до підвищення вартості автомобіля", - вважає Таїсія Шепетко.
За підрахунками старшого аналітика ІГ "Арт Капітал" Олексія Андрейченка, коли податок вступить в силу, машини "Богдана" зростуть в ціні на 600 доларів, тобто на 8% від поточної вартості. "А оскільки маржа прибутку для "Богданів" в 2010-му і 2011-му роках становить лише 6%, компанія не зможе покрити збитки, не піднявши ціну", - говорить він.
А так як конкуренція в Росії в сегменті дешевих автомобілів висока, "Богдан" ризикує знову втратити частину російського ринку, на якому сьогодні його частка становить 0,29% (у 2011-му вона становила 0,33%). "Податок може привести до 10%-го падіння прогнозу продажів автомобілів "Богдан" в Росії до 8200 одиниць в 2012-му", - вважає Олексій Андрейченко.
Що стосується "УкрАвто", то, за словами аналітика, його автомобілі продаються в тому ж сегменті, що і "Богдан" (економ-клас), тому податок вплине на них аналогічним чином.
А "АвтоКраз" може постраждати навіть більше. "Не дивлячись на меншу конкуренцію на ринку вантажівок, утилізаційний збір призведе до 15%-го зростання їх ціни і може серйозно зашкодити експортним операціям компанії на ключовому для неї ринку", - вважає Олексій Андрейченко.
Дружба - дружбою...
"РФ зовсім недавно вступила в СОТ і змушена буде після перехідного періоду поступово знижувати мита на ввезення імпортних товарів. Тому введення утилізаційного збору на ввезення імпортних автомобілів - це ніщо інше як компенсаційний механізм, спрямований на захист внутрішнього ринку та внутрішнього виробника. Самі ж імпортери, які вже створили свої виробництва на території РФ, таким чином, захищають свої інвестиції", - заявив почесний президент корпорації "УкрАвто" Таріел Васадзе в коментарі виданню AUTO-Consulting.
На його думку, Росія цілеспрямовано проводить політику, спрямовану на створення і підтримання сприятливого інвестиційного клімату для розвитку автомобілебудування, створення нових робочих місць, наповнення держбюджету. І така політика приносить плоди - українська компанія "Богдан Моторс" вже заявила, що розглядає можливість будівництва заводу на території Росії, на якому будуть збиратися великовузлові автомобілі з виробничою потужністю до 120 тис. авто на рік. Як заявили в компанії, про це вже ведуться переговори з кількома світовими виробниками, потенційно зацікавленими в розширенні своєї присутності на російському ринку, зокрема з Volkswagen, Citroen, FIAT і BMW.
Прагнення української компанії в такому кроці цілком зрозуміло, адже згідно з даними Dragon Capital, продажі автомобілів "Богдан" в Росії виросли у першому півріччі 2012 року на 14% до 1 млн. 410 тис. авто, тоді як на українському ринку триває застій - у першому півріччі продажі "Богдана" склали всього 102,8 тис. авто, тобто менше 10% російського ринку (порівняно з 25% до кризи).
Будівництво заводу в РФ дозволить "Богдану" обійти нові податки і збільшити частку на російському автомобільному ринку. Одначе якщо "Богдану" вдасться реалізувати задумане, то український завод компанії в Черкасах може бути зупинений на тривалий термін, хоча на сьогоднішній день випуск черкаського заводу забезпечує понад 40% щорічної виручки "Богдан Моторс".
Втім, на думку експертів, на даному етапі плани "Богдана" виглядають малоймовірними, адже, незважаючи на спроби створення в Росії сприятливого інвестиційного клімату, там діють суворі вимоги до компаній, які хочуть організувати складальне виробництво на території РФ. Крім того, не зрозуміло, яким чином "Богдан Моторс" буде консолідувати результати діяльності російського заводу у своїй фінансовій звітності.
Одначе, на думку Олексія Андрейченка, такі прагнення українських автовиробників ще раз підкреслюють незадовільний стан українського автомобілебудування і ставлять під сумнів здатність України захистити інтереси своїх автовиробників, як це зробила Росія.
За матеріалами:
УБР
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас
Показати весь коментар
Marketer: Это цифры всего авторынка, а не автомобилей "Богдан".
Читати всі коментарі на форумі