9 листопада 2018, 14:42

Чому Мартиненко боїться допиту Високої прокуратури Праги?

Останнє судове засідання у справі щодо екс-нардепа Миколи Мартиненка запам'яталося тим, як він демонстративно викинув на підлогу вручену детективом НАБУ повістку на допит за запитом прокуратури Чехії.

Водночас, Мартиненко і його співучасники впевнено погодилися давати свідчення в українському суді. Сам же екс-нардеп постійно заявляє, що довіряє суду і готовий слухати справу максимально відкрито.

Виникає питання: чому така щирість та довіра не поширюється на чеських правоохоронців?

Можливо, тому, що схеми Мартиненка процвітали значно довший час, ніж період, за який НАБУ вже зібрали докази і передали справу до суду.

За версією слідства, Мартиненко у змові з трьома особами протягом 2008-2012 років організував схему на держпідприємстві "Енергоатом", яка завдала шкоди державі на 6,4 млн євро.

Суть схеми – Мартиненко і Ко штучно створили умови проведення низки тендерів для держпідприємства "Енергоатом". Переможцем ставала чеська компанія Škoda JS із завищеними цінами. У подальшому Škoda JS перераховувала "надлишок" на рахунок компанії Мартиненка – BRADCREST INVESTMENT SA (Панама).

Факт належності цієї фірми Мартиненку встановили два Швейцарські банки через процедуру верифікації клієнта.

Більше того, із червня 2018 НАБУ розслідує ще один епізод, інформацію про який вони отримали саме з прокуратури Праги. Однак він стосується періоду із квітня 2014.

Крім того, у Бюро встановили факти перерахування коштів від "Енергоатома" за нібито надані консалтингові послуги на рахунки іноземних компаній і в 2012-2016 роках.

А тепер про зміст самої повістки, яку Мартиненко необачно залишив у залі суду.

У ній йдеться про допит його як свідка у справі, яку розслідують чеські правоохоронці щодо розтрати та ухилення від сплати податків колишніми або теперішніми посадовцями компанії Skoda JS – фірми зі славнозвісної схеми.

Це громадяни Чехії, які фактично обвинувачуються у виплаті Мартиненку "відкатів" за виграші тендерів "Енергоатома".



Cаме завдяки співпраці НАБУ, САП та чеських прокурорів вдалося встановити причетність Мартиненка та його соратників до аналогічних схем і в подальші роки.

Зараз же в українському суді розглядається справа лише за 2008-2012 роки.

Очевидно, що й два інші епізоди вже є невід'ємною частиною чеської справи, яка на фінішній прямій та найближчим часом буде в суді і ці ж епізоди невідворотно потраплять до суду і в Україні.

Саме тому допит у справі чеських правоохоронців, яка за обсягом охоплює всі періоди, навіть у якості свідка може загрожувати Мартиненку новими проблемами.

Адже йому залишається або обманювати правоохоронців, що може мати наслідки, або відмовитися від свідчень про себе, що буде виглядати дивним на тлі "щирості" в українському суді.

Мартиненко викидання повістки пояснював нібито відсутністю повноважень НАБУ. Він чомусь вважає, що детектив повинен був мати якесь доручення від Генеральної прокуратури України аби запрошувати його на допит у рамках міжнародної співпраці.

Але це відверта брехня Мартиненка, так як НАБУ має повноваження здійснювати міжнародну співпрацю відповідно до статті 16 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро" та статті 545 Кримінального процесуального кодексу України.

Своєю чергою, якщо екс-нардепу дійсно нічого боятися, то він обов'язково прибуде 28 листопада до НАБУ для надання свідчень.

Цим самим він проявить прозорість і готовність до співпраці не лише з українським судом, але й з іноземними правоохоронцями.

Справа розкрадання нафтопродуктів Курченка: 10 років від заяви ЦПК до підозри

Вчора ВАКС відправив у СІЗО Сергія Тищенка, ексбізнес-партнера Сергія Пашинського. Підозрюється Тищенко в розкраданні нафтопродуктів Курченка, ексмладоолігарха часів Януковича...

За рік після блогу ЦПК: СБУ повідомило про підозру ексзакупівельнику МО Лієву

Вчора правоохоронці вручили підозри Олександру Лієву та Тоомасу Накхуру – екс та діючому керівнику ДВТП МОУ. Міністерство оборони сприяло Нацполіції та СБУ у викритті зловмисників...

"Буратіно" Дубінський та його державна зрада. Привіт Татарову

Дубінський отримав сьогодні підозру у держзраді. За версією слідства, він був агентом ГРУ рф з позивним "Буратіно" і здійснював інформаційно-підривну діяльність на користь росії...

Без істерик про ПЕПів

Без істерик про публічних діячів (ПЕПів), які виникли після прийняття Верховною Радою законопроєкту N9269-д. Виключно сухі юридичні норми та факти...

Співвласник компанії, що отримує мільйони від Міноборони, має доньку з підозрілими прибутками та дружину, яка ймовірно має паспорт рф

Донька одного із власників компанії "ЕДʼЮГЕТ", що виграла тендер від Міністерства оборони України, придбала елітну нерухомість у центрі Києва на суму 300 тис...

Про корупцію та НАТО

Нас не запросили в НАТО через корупцію? – Ні! Чи є в нас проблеми з корупцією, і чи треба над ними щодня працювати, незважаючи на війну? – Так! Чи допоможе нам суттєвий прогрес в протидії корупції в ключових державних органах, зокрема в секторах безпеки, оборони, правосуддя та енергетики, на шляху до вступу в НАТО? – Однозначно так! Що тепер робити? Всім державникам та патріотам у владі та поза владою, котрі не косять окупантів на полі бою, працювати злагоджено та скоординовано...