З початком подій на Майдані в Українській православній церкві Московського патріархату посилилися центробіжні тенденції. Поки проросійське крило називало протест людей на головній площі країни смутою, де «збирається сила пекла», проукраїнське – засуджувало політику Януковича та Путіна і навіть пропагувало ідеї єднання українських церков. Анексія Крима, війна на Донбасі, постійні переходи бойовиків та техніки з Росії через український кордон, смерті українських військових та мирних мешканців окупованих міст лише поглибили цей конфлікт.
Наприкінці серпня священнослужителі Черкаської єпархії УПЦ МП у ході анонімного опитування на одній з нарад висловилися на підтримку створення в Україні єдиної помісної автокефальної церкви. А також обговорили питання доцільності поминання московського патріарха Кирила в своїх храмах – бо серед парафіян його ім’я все частіше викликає лише обурення та протести, як реакцію на пропагандистську істерику, насаджувану російськими медіа щодо України та українського народу.
Само по собі ні опитування, ні рішення не згадувати ім’я патріарха Кирила нічого не значить. Це визнає і митрополит Черкаський і Канівський Софроній: одна єпархія не може вийти з-під впливу Москви – це не канонічно. Але сам прецедент говорить, що проблема єдності українського православ’я та залежності УПЦ від Росії набуває більш гострого звучання. Війна в Україні і загибель тисяч людей супроводжується мовчазною згодою московського патріархату, який вважає Україну своєю територією. Така позиція ставить в дуже незручне становище Українську церкву Московського патріархату. Вона завжди вітала патріарха Кирила в Україні, говорила про духовну єдність двох народів, та й, чого гріха таїти, свого часу доклала чималих зусиль, аби привести до влади Віктора Януковича. Але нинішня поведінка Росії підводить риску під цією лояльністю.
В кінці літа Українська православна церква московського патріархату отримала нового предстоятеля – митрополита Київського і Всієї України Онуфрія. Саме він, як вважає духовенство, визначить вектор розвитку УПЦ МП. З одного боку, в київському патріархаті Онуфрія вважають прихильником ідеології «русского мира». В 1992 році він, тоді ще єпископ Чернівецький та Буковинський, був одним з перших, хто відмовився стати на бік Філарета, що наполягав на створенні УПЦ Київського патріархату і її виході з юрисдикції РПЦ. Та сьогодні Онуфрій вже не відкидає можливості діалогу з Київським патріархатом..
Митрополит Софроній, з благословення якого Черкаська єпархія і провела своє сенсаційне опитування, підтверджує готовність нового предстоятеля УПЦ МП до перемовин. Але прогнозує: до реального процесу ще надто далеко. І на те є достатньо причин.
Про настрої в Українській православній церкві Московського патріархату в часи війни з Росією, про свої неординарні дії в боротьбі за фізичний і духовний стан України, а також про «заразу, яка лізе в нашу державу, митрополит розповів в інтерв’ю «Главкому».