Ринок землі може працювати в Україні, втім не зараз. Адже нема відповідної платформи, згідно якої влада рахувалась би і підтримувала українського фермера.
Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» висловив народний депутат VI скликання, член Президії Асоціації фермерів та землевласників України Іван Заєць.
«Ми замінюємо питання утвердження на селі господаря власником землі. Це поняття не ідентичні, а тому що господар має бути і власником, і працювати на цій території», – каже Іван Заєць.
Він зазначає: коли була зруйнована колгоспно-радгоспна система, а вона базувалася на значному використанні ручної робочої сили, Україна взяла курс на утвердження фермерського устрою.
«Ще 20 грудня 1991 року ВР ухвалила закон про селянське, а саме фермерське господарство. Відповідно до цього надавалася земля у користування на шість років. Після цього вона переходила у приватну власність фермера безкоштовно. Це не ноу-хау – так робили у США, Канаді. Коли людина працювала, то потребувала допомоги. Але місцеві князьки заблокували цю реформу в Україні, мовляв, не давайте землю п’яницям. Вже через вісім років запрацювали верхи, а саме тоді, коли провели приватизацію промисловості і побачили, що найцінніший ресурс – земля. Тому питання не можна зводити тільки до того, чи є ринок, чи нема. Сьогодні треба звертати увагу на те, яким чином організоване наше сільське господарство. Якщо ми хочемо йти європейським шляхом, то маємо опанувати засади фермерства», – розповідає член Президії Асоціації фермерів та землевласників.
Іван Заєць підкреслює: фермери мають землю лише у користуванні. Однак п’ятого квітня Кабмін підготував законопроект про передачу земель, які надавалися у користування, у приватну власність.
«Але є нюанс. Земля буде передаватися не фізичній, а юридичній особі. Втім це правильне русло, аби відновити справедливість щодо фермера. Треба почати зі змін до Конституції. Мені подобається польське законодавство стосовно цього питання, де основою аграрного устрою є сімейне господарство. Я вважаю, що необхідно забезпечити нарощування великої кількості фермерських господарств. І якщо ми побачимо, що йде рух на утвердження фермерського устрою, то можна ухвалити закон про ринок землі. Що кажуть олігархи? Давайте ринок землі! А що ви робили всі ці роки? Нема платформи. Вони хочуть запровадити дикий ринок землі», – упевнений Іван Заєць.